Wspieraj wolne media

Słuszna decyzja Światowej Federacji Lekkiej Atletyki. Sprawiedliwa konkurencja w zawodach kobiecych została przywrócona

3
0
0
Sebastian Coe, szef Światowej Federacji Lekkiej Atletyki
Sebastian Coe, szef Światowej Federacji Lekkiej Atletyki / Fot. Youtube

Od lat palącą kwestią w świecie sportu były transkobiety występujące w zawodach dla kobiet. Światowa Federacja Lekkiej Atletyki wsłuchała się w głos ekspertów i podjęłą istotną decyzję.

  • W ostatnich latach na bieżniach całego świata można było spotkać osoby trans, szczególnie w zawodach kobiecych.
  • Opinia publiczna, eksperci, a nawet same zawodniczki miały różne zdanie na ten temat, w tym negatywne opinie.
  • Kilka dni temu władze Światowej Federacji Lekkiej Atletyki postanowiły uregulować tę kwestię.

Światowa Federacja Lekkiej Atletyki podjęła ostatnio decyzję o wykluczeniu transkobiet z udziału w zawodach przeznaczonych dla kobiet. Nowe przepisy, które wejdą w życie 31 marca, zabraniają transpłciowym zawodniczkom udziału w zawodach z kobietami. Chodzi o osoby, które przeszły zmianę z płci męskiej na żeńską i doświadczyły tzw. męskiego okresu dojrzewania.

Takie decyzje zawsze są trudne, ale ciągle uważamy, że przede wszystkim musimy zachować uczciwość wobec sportsmenek. Uważamy, że integralność pod tym względem jest najważniejsza - podkreślił przewodniczący Światowej Federacji Lekkiej Atletyki Sebastian Coe.

Dodał on również, że ta decyzja zapadła po długich naradach z kilkoma federacjami, w tym nawet Międzynarodowy Komitet Olimpijski czy osobami reprezentującymi osoby transpłciowe. Zaznaczył, że decyzja ta nie jest podjęta na zawsze, lecz na obecna chwilę nie zostanie ona zmieniona.

Czytaj więcej: Konferencja prasowa reprezentacji Polski przed meczem z Czechami. Santos i Lewandowski w ogniu pytań dziennikarzy

Wykluczenie dla zawodników z Rosji i Białorusi

Światowa Federacja tego samego dnia podtrzymała swoją decyzję o wykluczenia sportowców z Rosji i Białorusi z międzynarodowej rywalizacji ze względu na udział tych krajów w inwazji zbrojnej na Ukrainę.

Bezprecedensowe sankcję nałożone na Rosję i Białoruś wydają się być jedynym sposobem na przywrócenie pokoju. Śmierć i zniszczenia, które widzieliśmy na Ukrainie w ciągu ostatniego roku, w tym około 185 sportowców, tylko wzmocniły moją determinację w tej sprawie - zaznaczył Coe.

Pojawiła się również krytyka działań światowych władz sportu, które zmieniają swoje zdanie na temat osób trans co kilka lat. Piotr Strzembosz ze stowarzyszenia Wiara i Czyn podpowiedział co należy zrobić z takimi osobami.

Władze sportowe ośmieszają się. Debatują nad czymś, co nie powinno być przedmiotem dyskusji. Wystarczy rozszerzyć przepisy antydopingowe i transpłciowość dopisać do katalogu niedozwolonych sposobów wspomagania sportowców - napisał Piotr Strzembosz

 

Źródło: przegladsportowy.onet.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
3
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo