Protest przeciwko budowie polskiej elektrowni atomowej. "Na miejscu ma pojawić się m. in. jedna z niemieckich telewizji"
6 maja ma się odbyć protest przeciwko budowie polskiej elektrowni atomowej - podał nieoficjalnie redaktor naczelny portalu Energetyka24.com Jakub Wiech.
- Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma powstać w nadmorskiej gminie Choczewo w 2023 r.
- Tymczasem w Słajszewie w gminie Choczewo odbędzie się protest przeciwko budowie elektrowni atomowej. Na miejscu ma też pojawić się niemiecka telewizja.
- Inwestycji sprzeciwia się m.in. grupa Bałtyckie S.O.S. Organizacja zrzesza też właścicieli części nieruchomości w pobliżu lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, gdzie ma stanąć elektrownia
- Zobacz także: Sondaż. Polacy zostali zapytani co sądzą o budowie elektrowni jądrowych w naszym kraju. Rośnie zaufanie rodaków do tej technologii
Pierwsza elektrownia jądrowa z pierwszym reaktorem w Polsce ma powstać w nadmorskiej gminie Choczewo w 2023 roku. Preferowanym miejscem na jej budowę jest dokładnie Lubiatowo-Kopalino.
To lokalizacja przez nas preferowana, którą wskazaliśmy w wyniku badań geologicznych, środowiskowych i poparcia społecznego. Alternatywą dla niej jest Żarnowiec - powiedziała pod koniec marca minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Protest przeciwko budowie pierwszej elektrowni atomowej
Tymczasem według nieoficjalnych informacji podanych przez eksperta ds. energetyki Jakuba Wiecha, w sobotę 6 maja w Słajszewie w gminie Choczewo odbędzie się protest przeciwko budowie elektrowni atomowej. Na miejscu ma też pojawić się niemiecka telewizja.
Według moich informacji w sobotę 6 maja na plaży w Słajszewie (gmina Choczewo) odbędzie się protest przeciwko budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
Na miejscu ma pojawić się m. in. jedna z niemieckich telewizji. — Jakub Wiech (@jakubwiech) May 3, 2023
Tej inwestycji jest przeciwna m.in. grupa Bałtyckie S.O.S. Organizacja zrzesza też właścicieli części nieruchomości w pobliżu lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, gdzie ma stanąć elektrownia.
O ostatnim proteście, który miał się odbyć 23 kwietnia, grupa informowała na Facebooku.
Wszystkich, którzy są przeciwni demolowaniu tych cennych przyrodniczo obszarów prosimy o przybycie. Natura sama się nie obroni, a my korzystając z jej dobrodziejstw winni jesteśmy przynajmniej spróbować zatrzymać to szaleństwo! - czytamy we wpisie.
Czytaj także: Koniec ery energetyki jądrowej w Niemczech - Chadecy przeciwni zmianom
Niemcy zamknęli elektrownie atomowe
Przypomnijmy, że Niemcy w połowie kwietnia wyłączyli ostatnie elektrownie jądrowe. Decyzja spowodowana była katastrofą japońskiej elektrowni w Fukushimie w 2011 roku. Federalna minister środowiska Steffi Lemke stwierdziła, że wyjście z atomu uczyni kraj bezpieczniejszym.
Co ciekawe, z sondażu DeutschlandTrend telewizji ARD wynika, że 59 proc. obywateli twierdzi, że decyzja o wyłączeniu elektrowni jest zła, a 34 proc. uważa ją za słuszną.
Źródło: salon24.pl, twitter, wnp.pl, facebook