Wspieraj wolne media

Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy został skierowany do dalszych prac

3
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Radek Pietruszka

Sejm zdecydował skierować projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy do dalszych prac w komisji. Konfederacja chciała odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu.

  • Za wnioskiem Konfederacji o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu głosowało 22 posłów, przeciw głosowało 401.
  • Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk zaznaczył, że zdecydowano się przedłużyć możliwość pobytu obywateli Ukrainy na dłuższy czas niż zakłada dyrektywa UE.
  • Jedną z podstawowych zmian, które wprowadzi nowelizacja, jest możliwość zmiany obecnego statusu pobytu z ochrony tymczasowej na pobyt tymczasowy.
  • Zobacz także: Wspólny start Konfederacji i PJJ do Parlamentu Europejskiego. Bosak: Jest możliwe przekraczanie podziałów

Za wnioskiem Konfederacji o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu głosowało 22 posłów, przeciw głosowało 401. Projekt trafi więc do prac w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Projekt dotyczy przedłużenia do dnia 30 września 2025 r. okresu, w którym pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju w związku z wojną na Ukrainie, jest uznawany za legalny oraz związanego z tym dostępu do świadczeń zdrowotnych, świadczeń rodzinnych i socjalnych, świadczeń wypłacanych przez ZUS oraz możliwości pobytu w obiektach zbiorowego zakwaterowania.

Przegłosowany został również wniosek marszałka Sejmu Szymona Hołowni o wyznaczenie terminu sprawozdania komisji umożliwiającego rozpatrzenie go na bieżącym posiedzeniu Izby.

Czytaj także: Rosyjski żołnierz zatrzymany przez Straż Graniczną. Dezerter uciekł przez Białoruś

Zmiany w ustawie 

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk zaznaczył, że zdecydowano się przedłużyć możliwość pobytu obywateli Ukrainy na dłuższy czas niż zakłada dyrektywa UE.

Dyrektywa zakłada przedłużenie do 4 marca 2025r., natomiast my zdecydowaliśmy się zaproponować (…) przedłużenie do 30 września, po to by kilka kwestii w niej rozwiązać - powiedział.

Dodał, że nowelizacja wprowadza też możliwość “zmiany ochrony tymczasowej, czyli obecnego statusu pobytowego, na podstawie którego uchodźcy z Ukrainy w Polsce przebywają na pobyt tymczasowy”. Będzie on przyznawany na trzy lata.

Źródło: isbnews.pl, wpolityce.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
3
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo