Projekt ustawy "W obronie polskich lasów" w Sejmie. Posłowie zadecydowali o jego dalszym losie. Teraz ustawa będzie czekać na dalsze losy w Senacie
W czwartek posłowie rozpatrywali m.in. projekt ustawy w obronie polskich lasów, pod którym podpisało się pół miliona Polaków. Rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski zaznaczył, że ustawa ma za zadanie uchronić polskie lasy przed zakusami Komisji Europejskiej.
- W czwartek posłowie podjęli w Sejmie ustawę o ochronie polskich lasów przed zakusami Komisji Europejskiej.
- Pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą podpisało się aż pół miliona Polaków.
- Ustawa przewiduje odpowiednie działania polskich władz i parlamentu w odpowiedzi na unijna dyrektywę.
- Zobacz także: Gubernator DeSantis chroni nienarodzone życie. Floryda staje się bezpiecznym dla rodzin stanem w Stanach Zjednoczonych. Placówka aborcyjna musi zapłacić grzywnę
Zakończyły się sejmowe prace nad obywatelskim projektem ustawy w obronie polskich lasów. Projekt zostanie teraz skierowany do Senatu. Komitet społecznej inicjatywy ustawodawczej "W obronie polskich lasów" został zawiązany w marcu tego roku. Sprawa jest bardzo poważna, ponieważ dotyczy unijnej koncepcji, by to Bruksela zarządzała lasami państw członkowskich. Z tego powodu politycy m.in. Suwerennej Polski podjęli szybkie działania w zakresie wzmocnienia zabezpieczeń prawnych w tym zakresie.
Rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski podkreślił, że nasze lasy nie mogą wpaść w ręce unijnych biurokratów.
Nie oddamy zarządu nad Polskimi Lasami unijnym biurokratom - skomentował Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.
Świetne wieści prosto z Wiejskiej!
Sejm przyjął dziś projekt ustawy w obronie polskich lasów, poparty przez ponad pół mln Polaków!
Nie oddamy zarządu nad @LPanstwowe unijnym biurokratom!#wobroniepolskichlasow pic.twitter.com/eP9gwXjFYE — Michał Gzowski (@GzowskiMichal) August 17, 2023
Europosłowie PO i PSL w komisji środowiska PE poparli przeniesienie kompetencji w sprawach leśnictwa z Polski na UE - przypomniał Michał Woś, poseł Suwerennej Polski.
Sejm przyjął dziś projekt ustawy w obronie polskich lasów, poparty przez ponad pół mln Polaków!
Europosłowie PO i PSL w komisji środowiska PE poparli przeniesienie kompetencji w sprawach leśnictwa z Polski na UE.
Dzięki tej ustawie zatrzymamy te szkodliwe pomysły Niemców! pic.twitter.com/IHV0h109uK — Michał Woś (@MWosPL) August 17, 2023
W obronie polskich lasów. Co zakłada projekt?
Art. 11 projektowanej ustawy dot. współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej mówi o postawie polskich władz i parlamentu w odpowiedzi na unijną dyrektywę.
W celu przyjęcia projektu aktu ustawodawczego Unii Europejskiej Rada Ministrów przedstawia Sejmowi na piśmie informację o stanowisku Rzeczypospolitej Polskiej, jakie Rada Ministrów ma zamiar zająć podczas rozpatrywania projektu. Komisja sejmowa właściwa do spraw leśnictwa i gospodarki leśnej opiniuje projekt stanowiska Rzeczypospolitej Polskiej większością 2/3 głosów. Na wniosek 15 posłów opinię do projektu stanowiska Rzeczypospolitej przedstawia Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów - czytamy.
Inicjatorzy obywatelskiego projektu ostrzegają przez zakusami UE. Jak wskazują, Bruksela chce odebrać Polsce prawo do zarządzania polskimi lasami; narzucić unijne zakazy, niszcząc polski przemysł drzewny, wyeliminować polską konkurencję na europejskim rynku, wprowadzić agresywną politykę klimatyczną, wywołując wzrost cen drewna, zakazać wstępu do co trzeciego lasu w kraju.
Zgodnie z propozycją, do ustawy z 1993 r. ma zostać dodana preambuła.
Kierując się konstytucyjnym obowiązkiem władz publicznych w zakresie ochrony środowiska naturalnego, uznając doniosłą rolę pokoleń Leśników Polskich w odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz wkład Lasów Państwowych w pomyślny rozwój Rzeczypospolitej Polskiej, dążąc do zapewnienia i utrwalenia narodowego charakteru Lasów Państwowych prowadzących trwale zrównoważoną i wielofunkcyjną gospodarkę leśną mając na względzie działania organów Unii Europejskiej zmierzające do zawłaszczenia wyłącznej kompetencji państw członkowskich w zakresie leśnictwa oraz dążąc do przeciwdziałania tym procesom - czytamy w projekcie ustawy.
Zaproponowano też, aby minister właściwy do spraw środowiska przedstawiał corocznie do dnia 31 marca Sejmowi RP sprawozdanie z realizacji: nadzoru nad gospodarką leśną oraz celów trwale zrównoważonej gospodarki leśnej.
Źródło: dorzeczy.pl, twitter.com/x.com