Prof. Miodek: Proszę ode mnie nie wymagać udowodnienia, że może śląszczyzna jest odrębnym językiem

31
11
16
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Nie ma ani jednej cechy dialektu śląskiego, która by go różniła od innych dialektów, w aspekcie historyczno-językowym. Wszystko to, co jest na Śląsku, jest gdzie indziej - powiedział językoznawca prof. Jan Miodek.

  • Prof. Jan Miodek stwierdził w wywiadzie z “Dziennikiem Zachodnim”, że śląszczyzna nie nadaje się do kodyfikacji w piśmie.
  • Zaznaczył, że "cała ta dyskusja o śląskim języku w piśmie jest żenująca i dlatego starałem się zachować neutralność".
  • Językoznawca dodał, że “kapitałem dialektu śląskiego jest jego mozaikowość. Na ten dialekt śląski składa się kilkadziesiąt gwar. Próba kodyfikacji będzie zawsze z krzywdą dla którejś z tych gwar”.
  • Zobacz także: W kinach japońska anime fantasy „Chłopiec i czapla”

Prof. Jan Miodek stwierdził w wywiadzie z “Dziennikiem Zachodnim”, że śląszczyzna nie nadaje się do kodyfikacji w piśmie.

Prof. Miodek: Dyskusja o śląskim języku w piśmie jest żenująca

Cała ta dyskusja o śląskim języku w piśmie jest żenująca i dlatego starałem się zachować neutralność. Kiedy jednak słyszę, że na Śląsku atakuje się ludzi uważających inaczej, to trudno jest zachować spokój - powiedział.

Dodał, że “myślący Ślązak miał zawsze oficjalną odmianę swojej mowy regionalnej i tą oficjalną odmianą była polszczyzna ogólna. Tak było przez wieki i tak jest dziś”.

Zapytany o to, czy konflikt wokół nadania mowie śląskiej statusu języka regionalnego ma wymiar generacyjny, prof. Miodek odpowiedział, że “nie ma żadnego konfliktu pokoleniowego”.

Jest konflikt między rozsądkiem a jego brakiem, między znajomością historii dialektu śląskiego i nieznajomością tej historii. Takie wypowiedzi, jak ta sugerująca, że można pisać “pójdymy” przez “u” pokazują brak tej wiedzy - stwierdził.

Czytaj także: Tom 6 „Dziejów Polski” profesora Andrzeja Nowaka. Okres od 1632 do 1673. 41 lat na 496 stronach

“Nie dajmy się zwariować”

Językoznawca dodał, że “kapitałem dialektu śląskiego jest jego mozaikowość. Na ten dialekt śląski składa się kilkadziesiąt gwar. Próba kodyfikacji będzie zawsze z krzywdą dla którejś z tych gwar”. 

Nie dajmy się zwariować - zaznaczył.

Źródło: dziennikzachodni.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
31
11
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo