Wspieraj wolne media

Prezydent Ukrainy w ostrych słowach o blokadzie ukraińskiego zboża. Zełenski pokazał wdzięczność za dotychczasową pomoc: "Działania protekcjonistyczne ze strony naszych sąsiadów nie mogą nie rozczarowywać"

2
0
2
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński / Fot. Youtube

Komisja Europejska zezwoliła w ubiegłym tygodniu na ograniczony transport ukraińskiego zboża do krajów sąsiednich. Z kolei we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystosował mocny apel do Brukseli.

We wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Jednym z głównych tematów poruszanych była sytuacja związana z eksportem ukraińskiego zboża przez kraje sąsiednie do reszty Europy.

Zgadzamy się co do znaczenia naszego ukraińskiego wkładu w globalne bezpieczeństwo żywnościowe. Niestety, zetknęliśmy się z problemami w miejscu, w którym moglibyśmy oczekiwać na przejawy solidarności. Drastyczne w czasie wojny działania protekcjonistyczne ze strony naszych sąsiadów nie mogą nie rozczarowywać, delikatnie mówiąc - stwierdził stanowczo prezydent Ukrainy ponaglając swoich sąsiadów w tym Polskę.

Jego zdaniem nałożone ograniczenia nie wzmacniają europejskich więzi, lecz dają większe pole działania Rosjanom. Zaproponował on, aby powstała specjalna grupa konsultacyjna, która zajęłaby się monitorowaniem problematycznych kwestii. Grupa ta miałaby się również powstrzymywać przed podejmowaniem decyzji, dopóki te nie zostałyby uzgodnione z Kijowem.

Oczekujemy od UE mocnych, europejskich w swej treści decyzji i możliwie jak najszybszego usunięcia wszelkich ograniczeń, jeśli będzie istniała ku temu wola polityczna, a dzisiejsze nasze rozmowy świadczą, że taka wola istnieje. W tej sytuacji będziemy w stanie podjąć optymalne decyzje, które obronią interesy Europy i Ukraińców, którzy cierpią w wyniku zastosowanych przeciwko nam ograniczeń eksportowych - zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej: Jak Bruksela zamierza rozwiązać kryzys zbożowy? KE zdecydowała o polskim programie pomocy publicznej dla producentów pszenicy. Telus: "Takich dopłat nigdy nie było"

Szefowa KE w roli negocjatora

Szefowa KE Ursula von der Leyen przyznała, że sprawa eksportu żywności z Ukrainy jest skomplikowana i obie strony powinny poszukiwać rozwiązania tego problemu.

Priorytetem jest teraz utrzymanie płynnego tranzytu zboża z Ukrainy do UE i wymaga to ścisłej współpracy różnych zainteresowanych stron, dlatego stworzymy wspólną platformę koordynacyjną, która zapewni, że elementy solidarności, o których mówicie, będą mogły w pełni funkcjonować - wyjaśniła Ursula von der Leyen.

Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej dał jasno do zrozumienia, że Bruksela powinna się pospieszyć z przyjęciem Ukrainy do Unii Europejskiej.

Już dawno nadszedł czas, by usunąć sztuczny, polityczny brak zdecydowania w relacjach między Ukrainą i UE. Nadszedł czas pozytywnej decyzji w sprawie rozpoczęcia negocjacji o członkostwie Ukrainy w UE. Nasze wartości to bezpieczeństwo, nasz dobrobyt to pokój na kontynencie. Wszystko to może być zrealizowane dla Europy na 100 procent wyłącznie z Ukrainą - podkreślił ukraiński przywódca.

Szefowa KE oceniła, że mimo wojny Ukraina bardzo intensywnie pracuje nad realizacją siedmiu rekomendacji na rzecz zbliżenia się do członkostwa.

Naszym celem jest przygotowanie wstępnego raportu w czerwcu, ale najważniejsze jest przygotowanie pisemnego raportu na temat wszystkich postępów, na podstawie którego państwa UE będą podejmowały decyzje na ten temat w październiku - odpowiedziała z kolei szefowa Komisji Europejskiej.

Źródło: radiomaryja.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo