Wspieraj wolne media

Premier Donald Tusk dopiął swego! Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wymienia władze mediów. Bartłomiej Sienkiewicz wypełnił uchwałę o mediach publicznych

0
0
0
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz / Fot. PAP/Radek Pietruszka

We wtorek wieczorem Sejm przyjął uchwałę dotyczącą działania mediów publicznych. Już następnego dnia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz postanowił opublikować wykonanie masowych zwolnień.

We wtorek wieczorem Sejm przyjął uchwałę dotyczącą działania mediów publicznych. Już następnego dnia tj. w środę Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiadający za zarządzanie mediami państwowymi, które należą do Skarbu Państwa odwołał z dniem 19 grudnia 2023 r. prezesów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz Rady Nadzorcze tych instytucji. Ponadto na ich miejsce powołano nowe Rady Nadzorcze.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100% akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek - czytamy w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W komunikacie resortu wyjaśniono, że takie decyzje są zgodne z prawnymi prerogatywami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza.

Decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz i powołaniu nowych została podjęta na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy przez właściciela Spółek, reprezentowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu przysługuje pełna autonomia w zakresie podejmowania takich decyzji - czytamy dalej.

Zabezpieczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej w dniu 14 grudnia 2023 roku, zgodnie z pisemnym stanowiskiem wydanym przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa jako organu, który reprezentuje od strony prawnej interesy Skarbu Państwa, jest prawnie bezskuteczne i w żaden sposób nie wiąże ani Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ani nowych Zarządów czy Rad Nadzorczych Spółek - czytamy w wyjaśnieniu.

Czytaj więcej: Sejm przyjął uchwałę w sprawie mediów publicznych. W siedzibie TVP odbył się protest pracowników i dziennikarzy. Byli obecni również posłowie Prawa i Sprawiedliwości

Sejm przyjął uchwałę w sprawie mediów publicznych

We wtorek Sejm zdecydował w sprawie uchwały o zmianach w TVP i innych mediach publicznych. Za projekt dokumentu odpowiadają posłowie KO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy. Głosowanie nad poselskim projektem uchwały o "zmianach" w TVP i innych mediach publicznych odbyło się we wtorek wieczorem. 

Głosowanie i debata w sprawie tej uchwały odbyło w bardzo ekspresowym tempie. We wtorek posłowie dwukrotnie zagłosowali o skierowaniu projektu do drugiego czytania, a po krótkiej debacie również do trzeciego czytania.

Ostatecznie Sejm przyjął uchwałę ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej większością 244 głosów. Przeciw było 84 osób, 16 wstrzymało się od głosów.

Źródło: tvmn.pl, twitter.com/x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo