Co się dzieje z białoruskim prezydentem Aleksandrem Łukaszenką? Premier Roman Gołowczenko zastępuje przywódcę na uroczystościach państwowych
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka nie pojawił się w niedzielę na ceremonii w Mińsku, co tylko podgrzało spekulacje na temat stanu jego zdrowia.
- Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka nie pojawia się publicznie od czasu wizyty w Moskwie 9 maja z okazji Dnia Zwycięstwa.
- Już wówczas media i eksperci zauważyli, że białoruski przywódca nie czuł się najlepiej. Z tego powodu odwołał również swoje przemówienie.
- Niedawno w mediach obiegła informacja, że Łukaszenka miał zaraz po powrocie do kraju udać się do szpitala i przebywa w nim do tego czasu.
- Zobacz także: Białoruski balon nadal w polskiej przestrzeni powietrznej. Wojska Obrony Terytorialnej wspierają akcję poszukiwawczą Straży Granicznej. Polacy poproszeni o kontakt w razie odnalezienia obiektu
Państwowa agencja informacyjna BiełTA poinformowała, że premier Roman Gołowczenko odczytał list od prezydenta Aleksandra Łukaszenki podczas uroczystości z okazji Dnia Flagi, który przypada na drugą niedzielę maja.
Łukaszenka po raz pierwszy w swojej długiej prezydenturze nie wygłosił przemówienia 9 maja w Mińsku z okazji Dnia Zwycięstwa. To było ostatnie wydarzenie, kiedy widziano go publicznie. Wcześniej tego samego dnia białoruski przywódca przyleciał do Moskwy na paradę zwycięstwa, po której szybko wrócił do kraju, nie czekając na zakończenie wszystkich uroczystości.
Według opozycyjnego serwisu informacyjnego Euroradio Łukaszenka został w sobotę zabrany do elitarnej mińskiej kliniki. Cytowany przez rosyjskie media członek Dumy Państwowej Konstantin Zatulin powiedział, że Łukaszenka po prostu zachorował i prawdopodobnie potrzebuje odpoczynku.
Rosyjski dziennik "Kommiersant" również opublikował artykuł o stanie zdrowia Łukaszenki, powołując się na Zatulina i białoruskie media opozycyjne. Pojawiły się także niepotwierdzone doniesienia, że polityk został otruty.
68-letni Łukaszenka rządzi na Białorusi od 1994 r. Jego reżim wykorzystuje siły bezpieczeństwa do tłumienia protestów, a podległe sądy do skazywania przeciwników politycznych na długie kary więzienia.
Białoruskie wsparcie dla Rosjan
Od 24 lutego 2022 r. Łukaszenka wspiera rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w wojnie z Ukrainą. Białoruś też jest agresorem, ponieważ udostępniła swoje terytorium do ataku. Rosjanie wkroczyli stamtąd na Ukrainę od północy.
Siły białoruskie nie biorą udziału w bezpośrednich działaniach bojowych na froncie, ale Putin od dawna naciska na Łukaszenkę, by jego kraj czynnie włączył się do wojny.
Pod koniec marca br. Putin ogłosił decyzję o rozmieszczeniu taktycznej broni jądrowej na Białorusi. Zapowiedział budowę specjalnych magazynów do jej przechowywania, a także przystosowanie dziesięciu samolotów Sił Powietrznych Białorusi do przenoszenia rakiet Iskander.
Źródło: dorzeczy.pl