Poznań centrum kosmicznego "festiwalu"? Zaskakująca kandydatura gospodarza eventu IAC 2026. "Poznań ma ogromny potencjał jako jedno z centralnych miast Europy"
Na początku czerwca miała miejsce wizyta szefa amerykańskiej agencji kosmicznej NASA Billa Nelsona w naszym kraju. Urzędnik został zaskoczony innowacyjnością polskich przedsiębiorstw. Przy okazji tej wizyty zaprezentowano również informację dotyczącą jednego z największych wydarzeń w sektorze kosmicznym tj. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego.
- Na początku czerwca do Polski przyjechał szef amerykańskiej agencji NASA Bill Nelson, który był pod wrażeniem polskich producentów.
- Rozwijający się w naszym kraju sektor kosmiczny, osiąga sukcesy na polu międzynarodowym.
- Tę dobrą okazję zamierza wykorzystać Polska agencja kosmiczna POLSA, która chcę by w naszym kraju odbyła się jedna z najważniejszych imprez branży kosmicznej.
- Zobacz także: Spór w Europie w sprawie paktu migracyjnego. Suwerenna Polska zapowiedziała złożenie specjalnej do Sejmu uchwały. Ziobro: "Nie ma zgody Suwerennej Polski na przymusową relokację uchodźców" [WIDEO]
Podczas wizyty szefa amerykańskiej agencji kosmicznej NASA Billa Nelsona w naszym kraju, zaprezentowano również informację dotyczącą jednego z największych wydarzeń w sektorze kosmicznym tj. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego. Polska agencja kosmiczna POLSA wraz innymi partnerami ubiega się o organizację tej imprezy w Polsce w 2026 roku. Jako miasto-gospodarza wskazano na Poznań, który posiada jedno z największych centrum MTP - Poznan Congress Center.
Wspólnie z Europejską Fundacją Kosmiczną,GRUPA MTP - Poznan Congress Center, Poznań Convention Bureau, The Way, Związkiem Polskiego Sektora Kosmicznego, COTI oraz niezależnymi międzynarodowymi doradcami, złożyliśmy ofertę na organizację Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego 2026 w Poznaniu (IAC 2026) - czytamy w zapowiedzi.
I am proud to announce that I am part of the bid team for the International Astronautical Congress #IAC2026 in Poznan, Poland! 🇵🇱🇪🇺
Selection of the winning city will be during #IAC2023 this October 🤞
Please support #IAC2026Poznan!! pic.twitter.com/hCQEL2rWdu — Remco Timmermans (@timmermansr) June 1, 2023
Warto podkreślić, że Polska nieustannie rozwija się i umacnia w obszarze sektora kosmicznego. Jesteśmy również członkami Europejskiej Agencji Kosmicznej od ponad 10 lat. Nasz kraj jest także trzynastym sygnatariuszem deklaracji NASA Artemis Accords.
Jesteśmy przekonani, że Poznań ma ogromny potencjał jako jedno z centralnych miast Europy, by stać się gospodarzem IAC 2026. To miasto nowoczesne, które jest w stanie ugościć liderów sektora kosmicznego z całego świata (W zeszłym roku IAC w Paryżu odwiedziło ponad 7 tys. ludzi). Na jego korzyść działa także bardzo dobrze rozwinięta siatka połączeń lądowych oraz lotniczych. To również miasto wielu historycznych, kulturalnych i międzynarodowych atrakcji - czytamy dalej.
Kolejnym etapem w procesie ubiegania się o organizację tego wydarzenia będzie wizyta studyjna przedstawicieli Międzynarodowej Federacji Astronautycznej, podczas której ocenione zostaną możliwości organizacyjne miasta oraz obiektu. Ostateczna decyzja zapadnie po oficjalnej prezentacji kandydatury Poznania podczas tegorocznego kongresu IAC 2023 w Baku w dniach 2-6 października.
Czytaj więcej: Lokomotywa na wodór może zrewolucjonizować transport kolejowy. PESA otrzymała ważne pozwolenie. Wkrótce rozpoczną się pierwsze testy
Szef NASA złożył wizytę w Polsce
Na początku czerwca oficjalną wizytę w Polsce złożył administrator amerykańskiej agencji NASA Bill Nelson. Szef amerykańskiej agencji kosmicznej w pierwszej kolejności udał się na spotkanie do Polskiej Agencji Kosmicznej.
Dla tych, którzy interesują się kosmosem, czyli chyba dla wszystkich w Polsce, NASA jest ikoną. NASA spełniła marzenie, by człowiek stanął na Księżycu, opracowała wiele przełomowych technologii, bada inne ciała niebieskie i odległy Wszechświat, a każda misja kosmiczna jest ważnym krokiem dla ludzkości. To wielki zaszczyt, że możemy gościć w POLSA Administratora NASA, a zarazem astronautę – Billa Nelsona. Chciałbym, by Polska nie była biernym obserwatorem działań NASA, ale włączała się w nie znacznie aktywniej niż do tej pory. Ta wizyta to ważny krok w tym kierunku - powiedział prezes POLSA prof. Grzegorz Wrochna.
Spotkanie polsko-amerykańskich delegacji poświęcone było przede wszystkim zacieśnieniu współpracy oraz rozmowach o udziale Polski w kolejnych projektach amerykańskich. Szef NASA podkreślił, że trwa złota era eksploracji kosmosu i nie może w niej zabraknąć Polaków. Zaznaczył także, że kierunki rozwoju POLSA i polskiego sektora kosmicznego wpisują się w plany NASA, dlatego wspólne projekty są tylko kwestią czasu. Stwierdził również, że Polska jest cenionym partnerem i sojusznikiem dzięki przystąpieniu do Porozumienia Artemis Accords w październiku 2021 r.
Wonderful meeting with @POLSA_GOV_PL’s Professor Grzegorz Wrochn, @USAmbPoland Mark Brzezinski, and Polish students about the US and Poland’s current and future partnership in space. The universe is the limit! pic.twitter.com/gOF2Jq07pK — Bill Nelson (@SenBillNelson) June 2, 2023
Źródło: polsa.gov.pl