Wspieraj wolne media

Poseł Konfederacji złożył ważną interpelację. Ministerstwo Kultury nie zgodziło się na prośbę prof. Zapałowskiego. Chodzi o godny pochówek polskich żołnierzy z Wołynia

4
0
2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. X

Poseł Konfederacji prof. Andrzej Zapałowski złożył ponad miesiąc temu interpelację poselską do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie pochówku polskich żołnierzy wojny obronnej 1939 r. w Mościskach. Otrzymał bulwersującą odpowiedź z resortu.

Poseł Konfederacji prof. Andrzej Zapałowski złożył ponad miesiąc temu interpelację poselską do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie pochówku polskich żołnierzy wojny obronnej 1939 r. w Mościskach na terenie dzisiejszej Ukrainy. Resort kultury stwierdziło, że na Ukrainie toczy się wojna, choć teren ten nie jest objęty walkami, dlatego w najbliższych latach nie zostanie przeprowadzona ekshumacja.Tymczasem polscy bohaterowie nie mogą liczyć na godny pochówek.

Dzisiaj nie ma tam żadnych prac ekshumacyjnych, w związku z czym polscy Bohaterowie leżą w dole śmierci i nie mogą liczyć na godny pochówek - poinformowało stowarzyszenie "Wiara i Czyn".

Warto również zwrócić uwagę, że w tym samym momencie Niemcy prowadzą własne ekshumacje żołnierzy biorących udział w II wojnie światowej.

Czytaj więcej: Poznań miastem doznań? Niestety hasło wpisuje się w nihilistyczny upadek stolicy Wielkopolski. Fentanyl i czarnoskórzy imigranci ogromnym problemem Polski [+WIDEO]

Przełom w sprawie Pomnika "Rzezi Wołyńskiej"

Pomnik “Rzezi Wołyńskiej” po latach starań i różnych przeciwności losu doczeka się wreszcie odsłonięcia w Domostawie (woj. podkarpackie). Nastąpi to w 81. rocznicę rzezi wołyńskiej, czyli 14. lipca tego roku.

Pomnik “Rzeź Wołyńska” autorstwa śp. Andrzeja Pityńskiego został dzisiaj zamontowany na swoim miejscu w Domostawie. Oficjalne odsłonięcie 14 lipca - napisało na platformie X Stowarzyszenie “Wspólnota i Pamięć”.

Pomnik został stworzony przez Andrzeja Pityńskiego, rzeźbiarza z Ulanowa. Monument w 2017 roku został zaprojektowany na zamówienie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Pierwotnie pomnik miał zostać odsłonięty 11 lipca 2018 roku, w 75. rocznicę Rzezi Wołyńskiej, jednak weteranom nie udało się znaleźć dla niego lokalizacji.

Ten 14-metrowy pomnik waży 14 ton i ma kształt orła. W środku monumentu znajduje się wycięty krzyż a w nim widły, na który nabite jest dziecko. U jego podstawy znajduje się rodzina stojąca w płomieniach. W górnej części i na skrzydłach orła umieszczone zostały nazwy miejscowości, w których doszło do mordów przez UPA.

Źródło: tvmn.pl, facebook.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
4
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo