Haga nie przestraszyła się Netanjahu. Będzie nakaz aresztowania Premiera Izraela? Międzynarodowy Trybunał Karny ma dość izraelskich zbrodni wojennych

5
13
2
Premier Izraela Benjamin Netanjahu
Premier Izraela Benjamin Netanjahu / Fot. PAP/EPA/Marc Israel Sellem Pool

Prokurator Karim Khan z Międzynarodowego Trybunału Karnego postanowił zareagować na brutalny konflikt w Strefie Gazy. Nie przestraszył się nawet ostrzeżeń ze strony Premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

Jak przekazał ekspert od Bliskiego Wschodu Wojciech Szewko, prokurator Karim Khan z Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze postanowił wnieść o wydanie nakazów aresztowania dla Premiera Izraela Benjamina Netanjahu oraz Ministra Obrony Narodowej Yoava Gallanta. 

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego ogłasza wnioski o wydanie nakazów aresztowania w stosunku do Benjamina Netanjahu i Yoava Gallanta za zbrodnie wojenne - przekazał ekspert do spraw Bliskiego Wschodu Wojciech Szewko.

Jak wyjaśnił prokurator, izraelscy politycy są oskarżeni o doprowadzenie do eksterminacji ludności cywilnej w Strefie Gazy oraz odmowę dostaw humanitarnych do głodujących ludzi. 

Zarzuty wobec Netanjahu i Gallanta obejmują doprowadzenie do eksterminacji, spowodowanie głodu jako metody prowadzenia wojny, w tym odmowę dostaw pomocy humanitarnej, celowe atakowanie cywilów w czasie konfliktu - powiedział prokurator Karim Khan z Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze

Ponadto nakazy aresztowania mają również dotyczyć liderów Hamasu Yahya Sinwara, Muhammada Deifa i Ismaila Hanijha.

Czytaj więcej: Prezydent Iranu i inni urzędnicy zginęli w katastrofie helikoptera. Odnaleziono jego wrak

Netanjahu oskarżył Międzynarodowy Trybunał Karny o antysemityzm

Już wcześniej Premier Izraela Benjamin Netanjahu odniósł się do medialnych doniesień na temat wszczęcia przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze przeciwko jemu i jego ministrom. Jego zdaniem instytucja ta odmawia Izraelowi samoobrony przed atakami Hamasu.

Odmawia się nam prawa do obrony przed tymi, którzy chcą dokonać na nas ludobójstwa; to wypaczenie sprawiedliwości i historii - stwierdził Premier Izraela.

siemdziesiąt lat po Holokauście międzynarodowe organy, powołane w celu zapobieżenia kolejnemu Holokaustowi, rozważają odmówienie państwu żydowskiemu prawa do obrony przed tymi, którzy przybyli, aby dokonać na nas ludobójstwa i nadal usilnie nad tym pracują. Co za absurd - podkreślił Benjamin Netanjahu.

Treść jego wystąpienia przytoczył portal Times of Israel.W ocenie szefa rządu ewentualne wydanie nakazów aresztowania przez MTK byłoby "skandalem o historycznym znaczeniu", "niezatartą plamą na całej ludzkości" i "bezprecedensową antysemicką zbrodnią, popełnioną z nienawiści".

Netanjahu oskarżył MTK o próbę celowego sparaliżowania działań izraelskiego rządu. Zadeklarował również, że niezależnie od wszelkich czynników zewnętrznych, Izrael zrealizuje zakładane cele wojny z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas.

Źródło: tvmn.pl, x.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
5
13
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo