Wspieraj wolne media

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ostrzega przed długotrwałym konfliktem. Rosja gotowa rzucić wyzwanie Zachodowi. Wojna na Ukrainie to pierwszy etap

3
0
0
Defilada "Silna Biało-Czerwona" z okazji Święta Wojska Polskiego 2023
Defilada "Silna Biało-Czerwona" z okazji Święta Wojska Polskiego 2023 / Fot. PAP/Radek Pietruszka

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych opublikował analizę Agnieszki Łeguckiej i Daniela Szeligowskiego w sprawie rosyjskich działań w sferze militarnej w tym wojnie na Ukrainie. Ich zdaniem Rosja przygotowuje się do długotrwałego konfliktu z Zachodem.

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych opublikował analizę Agnieszki Łeguckiej i Daniela Szeligowskiego w sprawie rosyjskich działań w sferze militarnej w tym wojnie na Ukrainie. Ich zdaniem Rosja przygotowuje się do długotrwałego konfliktu z Zachodem. Zasoby finansowe Rosji pozwalają na kontynuację wojny na Ukrainie przynajmniej przez 2-3 lata.

Rosyjskie władze podjęły w ostatnich miesiącach szereg decyzji wskazujących na przygotowania do długotrwałego wysiłku wojennego. W porównaniu z rokiem ubiegłym oficjalne wydatki na cele wojskowe wzrosły o ponad 60%, do poziomu ponad 150 mld dol., i obejmą ponad 1/3 tegorocznego budżetu, ekwiwalent ponad 7% rosyjskiego PKB. W ślad za rosnącymi wydatkami rosyjskie przedsiębiorstwa zbrojeniowe rozbudowują linie produkcyjne, zwiększają zatrudnienie i zmuszają do pracy na dodatkowe zmiany - czytamy w analizie Daniela Szeligowskiego i Agnieszki Łeguckiej.

Analitycy odnotowali wzrost importu uzbrojenia z takich krajów jak Iran i Korea Północna. Import sprzętu wojskowego ma wypełnić rosyjskie luki produkcyjne. Ponadto eksperci wyraźnie podkreślili, że Kreml szykuje się na bezpośrednią konfrontację z Zachodem.

Reżim konsekwentnie przygotowuje grunt ideologiczny pod konfrontację z Zachodem, rozpowszechniając jego negatywny wizerunek w społeczeństwie i utwierdzając je w przekonaniu, że celem państw UE i NATO jest zniszczenie Rosji - czytamy dalej.

Czytaj więcej: Święto Wojska Polskiego 2023. Spektakularne przeloty polskich myśliwców! Zobacz relację z niezwykłego pochodu żołnierzy i sprzętu wojskowego [FOTORELACJA]

Zamrożenie konfliktu wzmocni Rosję?

Eksperci wskazują, że rosyjska gospodarka wojenna pomimo sankcji zyskała bardzo dużo na rozwoju, a rosyjskie władze prowadzą szeroką kampanię propagandową wśród rosyjskiego społeczeństwa. W ten sposób, chcą przekonać Rosjan o konieczności konfliktu z Zachodem.

Rozbudowa gospodarki wojennej oraz działania rosyjskich władz w sferze ideologicznej wskazują, że przygotowują się one do długotrwałej konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami. Inwazja na Ukrainę traktowana jest jako jej preludium i stanowi dla Rosji wojnę zastępczą przeciwko Zachodowi. Jak dotąd brak jest wiarygodnych sygnałów o rzeczywistej gotowości do rozmów w sprawie Ukrainy czy tym bardziej do negocjacji z nią - czytamy w analizie.

Jakiekolwiek zamrożenie trwającego konfliktu będzie miało dla Rosji jedynie charakter tymczasowy i może być podyktowane względami taktycznymi lub chwilowym niedoborem środków militarnych - podkreślili eksperci.

Polska w tym kontekście musi dokonywać gruntownych zakupów uzbrojenia i wzmacniać własny potencjał militarny. Ponadto, polskie elity i władze muszą prowadzić odpowiednią kampanię informacyjną wśród zachodnich sojuszników.

Rosyjskie cele strategiczne oznaczają, że Polska długookresowo pozostanie z nią w konflikcie interesów. Powoduje to konieczność większego wysiłku w zakresie przygotowania obronnego państwa, w tym budowy odporności społecznej na rosyjskie działania destabilizacyjne i prowokacje - podkreślili analitycy Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Polska powinna jednocześnie zabiegać o dalszą rozbudowę potencjału militarnego i przemysłu obronnego w Europie, a także o podejmowanie kolejnych kroków wzmacniających potencjał odstraszania i obrony NATO na wschodniej flance - czytamy dalej.

 

Źródło: tvmn.pl, pism.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
3
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo