Polska nie chce płacić za szczepionki. Niedzielski krytykuje Pfizera i zaznacza, że "staje się częścią problemu"
Pfizer ma dostarczyć do Europy jeszcze setki milionów niepotrzebnych szczepionek. Minister zdrowia Adam Niedzielski w liście otwartym do koncernu wskazał, że zamiast skupiać się na zarobkach, powinien on "wykazać się solidarnością".
- Niedzielski w liście zaznaczył, że preparaty nie są już potrzebne, a polskie finanse publiczne są obciążone przez rosyjską inwazję na Ukrainę.
- Podkreślił, że sytuacja epidemiczna w Europie ustabilizowała się, a to oznacza, że dostarczenie kolejnych setek milionów dawek szczepionek jest "całkowicie bezcelowe z punktu widzenia zdrowia publicznego".
- Niedzielski: Obecna propozycja firmy Pfizer przewiduje zmniejszenie dostaw, ale nadal wymaga uiszczenia opłaty za anulowanie zamówień - połowy ceny za dawkę, która nawet nie została wyprodukowana.
- Zobacz także: Szczepionki przeciwko COVID-19 groźniejsze niż zapewniają producenci? Specjalista chorób zakaźnych nie ma wątpliwości. "Jest więcej powikłań niż po wszystkich innych szczepieniach"
Rząd podpisał z firmą farmaceutyczną Pfizer kontrakty zobowiązujące Polskę do zakupu kolejnych partii szczepionek przeciwko COVID-19. Teraz minister zdrowia Adam Niedzielski napisał list otwarty do koncernu o zmianę kontraktów szczepionkowych, bowiem preparaty nie są już potrzebne, a polskie finanse publiczne są obciążone przez rosyjską inwazję na Ukrainę.
Niedzielski na wstępie zaznaczył, że szczepionki Pfizera, który jest jeden z kluczowych graczy w światowym przemyśle farmaceutycznym, przyczyniły się “do ocalenia dziesiątek milionów istnień ludzkich na całym świecie”.
Niedzielski: Zysk powinien mieć swoje granice
Dodał jednak, że “z oczywistych względów - nie odbyło się to bez należytej gratyfikacji za ryzyko, inwestycje i inne koszty nierozerwalnie związane z każdym projektem biznesowym. Jest rzeczą oczywistą, że zysk to najlepsza zachęta biznesowa. Jednak nawet w biznesie powinien mieć on swoje granice”.
Szef resortu zdrowia w liście zwrócił uwagę, że sytuacja epidemiczna w Europie ustabilizowała się, a to oznacza, że dostarczenie kolejnych setek milionów dawek szczepionek jest „całkowicie bezcelowe z punktu widzenia zdrowia publicznego”. Zaznaczył, że większość preparatów ulegnie zniszczeniu, ponieważ się przeterminuje.
Państwa nie chcą szczepionek nawet za darmo
Niedzielski zaznaczył, że obecnie nie ma nawet komu oddać za darmo nadmiaru szczepionek, ponieważ kraje nie są nimi zainteresowane.
Akceptacja tych szczepionek powoduje ogromne obciążenie finansowe nawet dla władz rozwiniętych krajów europejskich, utrudniając zabezpieczenie pozostałych potrzeb zdrowotnych - zaznaczył Niedzielski w liście.
Czytaj także: Przyszedł czas na USA. Koniec obowiązku szczepień dla turystów na COVID-19. Biały Dom podał datę
Pfizer chce uregulowania opłat za anulowanie zamówień
Minister zdrowia dodał, że polski rząd “prowadzi nieustanny dialog z kierownictwem firmy Pfizer”, aby zaradzić tej sytuacji.
Obecna propozycja firmy Pfizer przewiduje zmniejszenie dostaw, ale nadal wymaga uiszczenia opłaty za anulowanie zamówień - połowy ceny za dawkę, która nawet nie została wyprodukowana - napisał.
Zdaniem Niedzielskiego firma Pfizer “zamiast wykazać się solidarnością”, “nadal chce zarabiać na środkach przeznaczanych przez państwa członkowskie UE na ochronę zdrowia publicznego”.
Z przykrością stwierdzam, że przedsiębiorstwo, które wszyscy przez długi czas uważaliśmy za część rozwiązania (...), teraz samo staje się częścią problemu - zaznaczył minister.
Na początku kwietnia Adam Niedzielski poinformował,że porozumienia w sprawie zmiany kontraktów szczepionkowych udało się wypracować z firmami Moderna i Novavax.
Niemiecki dziennik “Die Welt” cytowany przez “Rzeczpospolitą” zaznaczył, że Niedzielski publikując list otwarty “łamie poprzednie porozumienie o poufności rozmów między rządami, firmami farmaceutycznymi i pośredniczącą Komisją UE”.
Business is not only and not always money but also responsibility. Especially when we are talking about public health. Here is my open letter concerning vaccination contracts to @Pfizer shareholders. pic.twitter.com/TKDNrQ3Wem — Adam Niedzielski (@a_niedzielski) May 2, 2023
Polacy nie chcą się szczepić
Z dnia na dzień spada liczba wykonanych szczepień. W magazynach w Polsce przechowywanych jest obecnie 25 mln szczepionek przeciw Covid-19, zamówionych jest jeszcze ok. 67-70 mln dawek, jednak Polacy nie chcą się już szczepić.
Źródło: rzeczpospolita.pl, salon24.pl