Polska kopalnia srebra największa na świecie
Górniczy gigant z Zagłębia Miedziowego rocznie produkuje ok. 1200 ton srebra. Spółka sprzedaje srebro w postaci gąsek oraz granulatu fabrykom, zakładom jubilerskim i metalowym.
- Srebro w formie gąsek trafia głównie do instytucji finansowych - czytamy w informacji prasowej KGHM.
- Ze względu na unikalne właściwości fizyczne kruszec wykorzystywany jest m.in. w jubilerstwie, przemyśle elektronicznym, elektrotechnicznym, w medycynie, optyce czy energetyce.
- Ma także zastosowanie w najnowszych rozwiązaniach technologicznych, między innymi w infrastrukturze, motoryzacji i fotowoltaice.
- Zobacz także: W sobotę w Przemyślu pogrzeb Damiana Sobola. Polak zginął od izraelskich rakiet
KGHM liderem w światowym rankingu
KGHM utrzymał pierwsze miejsce w rankingu „największych kopalń srebra na świecie” według World Silver Survey 2024. Z kolei w kategorii „największych producentów srebra” ponownie zajął drugie miejsce.
Od lat należymy do największych i najbardziej znaczących producentów srebra w branży. Nasza mocna pozycja na globalnym rynku nie wynika tylko z wielkości produkcji, srebro sygnowane znakiem KGHM wyróżnia jakość doceniana przez klientów na całym świecie – powiedział Andrzej Szydło, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA.
Produkcja srebra ma miejsce w Hucie Miedzi Głogów, gdzie od 1993 roku działa Wydział Metali Szlachetnych. Wydział został powołany specjalnie po to, by odzyskiwać znajdujące się w rudzie miedzi metale szlachetne: srebro i złoto. Cenne kruszce występują w tzw. czarnym błocie, czyli szlamie anodowym, powstającym w wyniku elektrorafinacji miedzi.
Ze srebra katodowego o zawartości Ag powyżej 99,99 procent powstaje z kolei srebro metaliczne w postaci granulatu.Sama branża przemysłowa wykorzystuje ok. 40 proc. globalnej produkcji srebra. Jest to również ceniony kruszec inwestycyjny.
„World Silver Survey” to jeden z najważniejszych raportów rocznych, który publikuje zestawienie największych producentów srebra. Przygotowuje go zespół złożony z analityków światowych rynków metali.
Źródło: wgospodarce.pl