Wspieraj wolne media

Współpraca Polski z Koreą Północną ma się dobrze? Zaskakujące dane na temat północnokoreańskiego eksportu. Warszawa ważnym partnerem dla Pjongjangu

8
13
2
Ambasada Korei Północnej w Warszawie
Ambasada Korei Północnej w Warszawie / Fot. Wikimedia Commons

Stosunki Polski z Koreą Północną są bardzo skomplikowane, choć jako nieliczni posiadamy z nimi kontakt dyplomatyczny. Na początku lat 2000 nasze ówczesne władze podpisały nawet kilka umów o współpracy. Skutek tego widać nawet do dzisiaj, również w sferze gospodarczej.

Stosunki Polski z Koreą Północną są bardzo skomplikowane, choć w Pjongjangu nadal miło wspominane są czasy owocnej współpracy z komunistycznymi władzami w Warszawie. Zarówno w stolicy Korei Północnej istnieje polska ambasada, tak i w Polsce istnieje północnokoreańska ambasada, zachowując przy tym stosunki dyplomatyczne.

Jak się okazuje, ma to swoje przełożenie na dalsze relacje gospodarcze. Radosław Ditrich zauważył bowiem, że Polska importowała z Korei Północnej produkty, żelazo, stal, czy też urządzenia elektroniczne za blisko 50 milionów złotych. Co najważniejsze, dzięki temu nasz kraj uplasował się na drugim miejscu w roli największych importerów północnokoreańskich towarów - 5,2 proc. Na pierwszym miejscu, co nie powinno dziwić uplasowały się Chiny z 69,6 proc. udziałem w rynku. Natomiast podium zamykają Holendrzy z udziałem 4,2 proc.

Polska importowała w 2022 roku wyroby z żelaza, stali i tworzyw sztucznych, a także produkty farmaceutyczne, maszyny elektryczne i inne. Łącznie dobra o wartości prawie 10 mln USD - poinformował Radosław Ditrich.

Jeszcze kilka lat temu istniało polsko-koreańskie (północno-koreańskie oczywiście) przedsiębiorstwo. Dość specyficzna sprawa. Jak dobrze pamiętam, to firma odwalała dziwne rzeczy (transport broni i narkotyków) - dodał. 

Chodzi tutaj o firmę Chopol, która zajmowała się przewozem towarów. Istniała ona od 1987 roku - nieoficjalnie od 1965 roku - do 2018 roku, gdy polskie władze zdecydowały zamknąć przedsiębiorstwo, wypowiadając zawartą umowę.

Czytaj więcej: Zmiany w etykietowaniu produktów żywnościowych w UE? Parlament Europejski przedyskutuje nowy pomysł

Korea Północna się liberalizuje? 

Po przejęciu władzy przez Kim Dzong Una w 2011 roku nastąpił delikatny zwrot ku liberalizacji kraju w sferze gospodarczej. Nowy przywódca, który w młodości pobierał nauki w Szwajcarii bardzo chciał przenieść Zachodnie standardy do własnego państwa. Nie da się ukryć, że po części sztuka ta mu się udała, lecz nadal ustrój polityczny wymusza kontrolę nad obrotem i rozwojem gospodarczym w kraju. 

Wielu osobom umknął fakt, że Korea Płn. się trochę zliberalizowała gospodarczo i otworzyła przez ostatnie lata. Funkcjonują tam prywatne biznesy (np. deweloperskie) - zauważył Andrzej Prajsnar. 

Źródło: tvmn.pl, twitter.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
8
13
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo