Wspieraj wolne media

Zmiany w etykietowaniu produktów żywnościowych w UE? Parlament Europejski przedyskutuje nowy pomysł

0
0
2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. gov.pl

Unia Europejska zamierza wprowadzić zmiany w etykietowaniu produktów spożywczych w całej UE. Nowy model oznakowania ma dotyczyć produktów, które będzie można spożyć nawet po terminie przydatności. W ten sposób UE chce walczyć z marnowaniem żywności. Proponowane rozporządzanie zakłada, że do roku 2030 r. marnowanie żywności zmniejszy się o 50%.

Zgodnie z projektem, na produktach, zamiast dotychczasowego określenia "najlepiej spożyć przed", pojawią się terminy takie jak: "często dobre po" lub "najlepsza jakość przed końcem". Chodzi o produkty, które po wyznaczonym terminie mogą być gorszej jakości, a mimo tego nadal nadawać się do spożycia. Bez zmian pozostałoby określenie "należy spożyć do", odnoszące się do produktów, które łatwo się psują. W tym przypadku podany termin byłby nieprzekraczalny, a po nim produkt nie nadawałby się do spożycia.

Projekt ma być poddany dyskusji w Parlamencie Europejskim i wejść w życie w najbliższych miesiącach.

UE twierdzi, że to dla naszego dobra

Celem polityki Unii Europejskiej jest wdrożenie rozwiązań umożliwiających:

  • Jednoznaczne określenie przydatności produktu do spożycia;
  • Wyeliminowania marnotrastwa w obrocie spożywczym;
  • Pogłębienie świadomości konsumentów;
  • Ochrona środowiska;
  • Ochrony zdrowia;
  • Zagwarantowanie bezpieczeństwa i zadbanie o interes gospodarczy konsumenta;
  • Edukacja społeczna o roli żywności w sferze gospodarczej.

Zgodnie, z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady  (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, zmiany rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1924/2006 i (WE) nr 1925/2006 oraz uchylenia dyrektywy Komisji 87/250/EWG, dyrektywy Rady  90/496/EWG, dyrektywy komisji 1999/10/WE oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 608/2004, kraje członkowskie UE, zobowiązały się do zastosowania dodatkowych wymogów na etykietach towarów spożywczych. 

Będziemy marnować mniej żywności?

Jak informuje Eurostat, "każdego roku w Europie wytwarza się ok. 57 mln ton odpadów żywnościowych, w tym 55 proc., czyli ponad 31 mln ton, powstaje w gospodarstwach domowych".

Daje to 127 kg na statystycznego mieszkańca. Ponad 8 mln ton żywności wyrzucamy z powodu złej interpretacji oznakowań na opakowaniach.

Ponadto, Dziennik.pl wskazał, że "nie wszystkie produkty będą nadawać się do spożycia po upływie terminu przydatności".

Świeże mięso, ryby, mleko i inne łatwo psujące się produkty nadal muszą być spożywane przed datą na etykiecie. Nowe oznaczenia będą jednak jasno wskazywały, które produkty mogą być spożywane po terminie ważności, a które nie. Oznaczenia dotyczące tego, że dany produkt nadaje się do spożycia nawet po terminie ważności, pojawią się na żywności, która jest bezpieczna do spożycia po wyznaczonej dacie, jak np. ryż, makaron, herbata, przyprawy i inne towary o długim okresie przydatności.

Państwa członkowskie UE w ramach Celu nr 2, tj. "Wyeliminowanie głodu, bezpieczeństwo żywnościowe i lepsze odżywianie oraz promocja zrównoważonego rolnictwa", ustanowionego przez ONZ, zobowiązały się do skutecznej walki z marnotrawstwem żywności i zmniejszeniem jej o 50 proc. do 2030 roku. 

Źródło: dziennik.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo