Polska dołączyła do Prokuratury Europejskiej. Kaleta: To oddanie części kompetencji, które ma państwo narodowe
Komisja ds. UE pozytywnie zaopiniowała przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej. Poseł Sebastian Kaleta ostrzega, że unijna instytucja odbierze część kompetencji, które przynależą naszemu państwu.
- W czwartek komisja ds. Unii Europejskiej wydała pozytywną opinię dotyczącą przystąpienia Polski do Prokuratury Europejskiej. Za głosowało 20 posłów, przeciw 13, nikt się nie wstrzymał.
- Zadaniem Prokuratury Europejskiej jest prowadzenie dochodzeń w przestępstwach przeciwko budżetowi UE i oszustw w zakresie podatku VAT na kwotę powyżej 10 mln euro.
Zadaniem Prokuratury Europejskiej jest prowadzenie dochodzeń w przestępstwach przeciwko budżetowi UE i oszustw w zakresie podatku VAT na kwotę powyżej 10 mln euro.
Polska w Prokuraturze Europejskiej
W czwartek komisja ds. Unii Europejskiej wydała pozytywną opinię dotyczącą przystąpienia Polski do Prokuratury Europejskiej. Za głosowało 20 posłów, przeciw 13, nikt się nie wstrzymał.
Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek stwierdził, że dołączenie naszego kraju do tego organu UE “będzie wyrazem troski, nie tylko o funkcjonowanie Unii Europejskiej jako całości, ale także z uwagi na nasz interes narodowy”.
Początkowo kwestia przystąpienia Polski do PE nie miała być przedmiotem dyskusji na posiedzeniu komisji. Politycy PiS mówią o “wrzutce”.
Kaleta: Rządowi Tuska spieszy się, by przekazać UE nowe kompetencje
Nagła wrzutka na sejmową komisję ds. UE. Rządowi Tuska spieszy się by przekazać UE nowe kompetencje jeszcze bez zmiany traktatów poprzez przystąpienie do Prokuratury Europejskiej - napisał w mediach społecznościowych Sebastian Kaleta z Suwerennej Polski.
Zdaniem polityka, nowy rząd w kilka dni chce “przekazać unijnej biurokracji nadzór nad śledztwami vatowskimi w Polsce”. Kaleta stwierdził, że Polska przez lata ścigała je lepiej niż UE.
Rozszerzenie kompetencji Prokuratury Europejskiej
Poseł dodał, że w planach zmian traktatów znajduje się zapis, który rozszerza kompetencje unijnych prokuratorów.
UE ma definiować przestępstwa ideologiczne, np. mowę nienawiści czy przestępstwa klimatyczne, a właściwą dla śledztw w tym obszarze ma być... Prokuratura Europejska, która miałaby do pomocy wyposażony w nowe kompetencje Europol (mógłby prowadzić działania operacyjne bez zgody praw członkowskich, czyli byłby pełnoprawną federalną służbą specjalną) - napisał na platformie X (dawniej Twitter).
Dodał, że decyzja o przystąpieniu do Prokuratury Europejskiej podda polskich obywateli pod obcą jurysdykcję prawną. Poseł mówi o traktowaniu Polski, jak “biednej panny na wydaniu”.
Po pół godzinie poseł KO Karolina Pawliczak złożyła wniosek o zamknięcie dyskusji. Tak właśnie będą oddawać suwerenność Polski w kolejnych elementach. Krok po kroku. Bez dyskusji - zakończył.
Taka decyzja oznacza w praktyce, że obywatele Polski przeszliby pod jurysdykcję instytucji zewnętrznej wobec Polski.
Oni chcą to przeprowadzić w kilka dni, nawet bez procesu negocjacyjnego. Traktowanie Polski jak "biednej panny na wydaniu".
Po pół godzinie poseł… https://t.co/HnZn8emfi9 — Sebastian Kaleta (@sjkaleta) December 28, 2023
Czytaj także: Szczyt G20 w Rio de Janeiro w 2024 roku. Brazylia chce wpuścić do siebie Prezydenta Rosji
Kontrowersyjna unijna instytucja
Wcześniej adwokat dr Bartosz Lewandowski alarmował, że zmiany traktatowe proponowane przez Niemcy i Francję z Prokuratury Europejskiej robią organ śledczy, którego kompetencje będą znacznie wykraczać poza tematykę ścigania “przestępstw finansowych”. W podobnym tonie wypowiadał się prezes Ordo Iuris mec. Jerzy Kwaśniewski, który zaznaczył, że nowa unijna instytucja będzie ścigać “zbrodnie klimatyczne”, gdyż “Prokuratora Europejska ma otrzymać nowe uprawnienia ograniczające kompetencje narodowe”.
Źródło: x.com, dorzeczy.pl