Wspieraj wolne media

Polscy naukowcy z Instytutu Łukasiewicza badają złoża miedzi w Chile. Sztuczna inteligencja pomaga w opracowywaniu nowych metod wydobywczych

0
0
10
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Polacy przeprowadzają pionierskie badania największych złóż miedzi na świecie w Chile. Naukowcy z placówki Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa i firma Remote Sensing Business Solutions przeprowadzili badania spektralne w ramach projektu Hype4Explor. Skoncentrowali się na porfirowych złożach miedzi.

Polacy przeprowadzają pionierskie badania największych złóż miedzi na świecie w Chile. Pod koniec czerwca, naukowcy z placówki Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa i firma RSBS przeprowadzili badania spektralne na Pustyni Atakama w Chile w ramach projektu Hype4Explor. Skoncentrowali się na porfirowych złożach miedzi, skąd głównie pozyskuje się ten surowiec.

Uzyskane dane będą wykorzystane do stworzenia map mineralizacji. RSBS planuje wykorzystać sztuczną inteligencję do identyfikacji potencjalnych złożowych obszarów. Projekt ma na celu ulepszenie metod poszukiwań minerałów. Badania terenowe były wymagające, ale potwierdzają możliwości realizacji prac tego typu na całym świecie. Ponadto projekt Hype4Explor otrzymał wsparcie finansowe z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Czytaj więcej: NASA wybrała firmy, które mają pomóc w eksploatacji Księżyca. Sześć z nich to małe przedsiębiorstwa

Młodzi Polacy kontynuują dzieło Łukasiewicza

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: Boeing, GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną.

Swoją nazwę zawdzięcza Ignacemu Łukasiewiczowi, naukowcy polskiemu, budowniczemu pierwszej kopalni ropy naftowej, wynalazcy lampy naftowej, działaczowi niepodległościowemu.

P.S.A., to spółka zajmującą się przetwarzaniem danych satelitarnych i lotniczych w celu wydobycia z nich wartości biznesowej.

Źródło: kurierwilenski.lt

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo