Pokojowy Nobel 2023 przyznany. Laureatką Iranka Narges Mohammadi
Norweski Komitet Noblowski ogłosił swoją decyzję o przyznaniu Nagrody Pokojowej Nobla w 2023 r. Za walkę z uciskiem kobiet w Iranie oraz walkę na rzecz promowania praw człowieka i wolności dla wszystkich nagrodę przyznano Narges Mohammadi
- Komitet Noblowski w piątek poinformował o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla irańskiej aktywistce Narges Mohammadi.
- Kobieta od lat walczy o prawa człowieka i wolność irańskich kobiet.
- Narges Mohammadi jest autorką książki zatytułowanej "White Torture: Interviews with Iranian Women Prisoners".
- Zobacz także: Debata wyborcza 2023. Część reprezentantów już wybrana. Kto wystąpi zamiast Kaczyńskiego?
Narges Mohammadi to aktywistka irańska, która angażuje się w obronę praw człowieka. Jest również naukowcem i pełni funkcję wiceprezesa w Centrum Obrony Praw Człowieka, organizacji, której przewodniczy laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, Shirin Ebadi. Urodziła się w 1972 roku w Zanjan, Iran. Jej mężem jest Taghi Rahmani, a razem mają dwoje dzieci. Narges Mohammadi jest autorką książki zatytułowanej "White Torture: Interviews with Iranian Women Prisoners". Zyskała rozgłos dzięki swojej determinacji w walce o prawa człowieka, sprzeciwiając się karze śmierci i izolacji więźniów.
Nagroda ta jest również hołdem dla licznych osób, które w ubiegłym roku odważnie protestowały przeciwko władzom w Iranie, który stosuje dyskryminację i ucisk wobec kobiet. Motto przyjęte przez tych demonstrantów, "Kobieta - Życie - Wolność", doskonale oddaje zaangażowanie i wysiłek Narges Mohammadi.
BREAKING NEWS
The Norwegian Nobel Committee has decided to award the 2023 #NobelPeacePrize to Narges Mohammadi for her fight against the oppression of women in Iran and her fight to promote human rights and freedom for all.#NobelPrize pic.twitter.com/2fyzoYkHyf — The Nobel Prize (@NobelPrize) October 6, 2023
Czytaj więcej: Chcą przewodzić w walce z nielegalną migracją. "To kryzys etyczny, "bandy kryminalistów czerpią zyski"
Historia Nagrody Nobla
Nagroda Nobla to wyróżnienie przyznawane od początku XX wieku za wybitne zasługi dla ludzkości: naukowe, literackie lub w działaniach na rzecz pokoju. Zostało ustanowione ostatnią wolą fundatora - Alfreda Nobla, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu. Początkowo było przyznawane w pięciu dziedzinach, jednak w latach 60. ustanowiono dodatkową nagrodę z ekonomii. Laureaci są wyłaniani corocznie, choć zdarzały się lata bez wyróżnionych. Są nimi osoby żyjące, najwyżej trzy w każdej z dziedzin, nie licząc przypadków, kiedy nagrodę pokojową otrzymują całe instytucje.
Pierwsza uroczystość wręczenia tej nagrody odbyła się w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie w 1901 - Pokojową Nagrodę Nobla otrzymali wtedy Jean Henri Dunant, założyciel Czerwonego Krzyża i Frederic Passy. Od 1902 nagrody są wręczane przez króla Szwecji. Uroczystość odbywa się zawsze 10 grudnia.
Nagrody Nobla są przyznawane corocznie i w następujących dziedzinach:
- fizyki, przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk, za „najważniejsze odkrycie lub wynalazek w dziedzinie fizyki”
- chemii, przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk, za „najważniejsze odkrycie lub postęp w dziedzinie chemii”
- fizjologii lub medycyny, przez Instytut Karolinska, za „najważniejsze odkrycie w dziedzinie fizjologii lub medycyny”
- literatury, przez Akademię Szwedzką, za „wybitną pracę na rzecz idealistycznych tendencji”
- Pokojowa Nagroda Nobla, przez Norweski Komitet Noblowski, za „najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji lub redukcji stałych armii oraz za udział i promocję stowarzyszeń pokojowych”.
W 1968 Szwedzki Bank Narodowy ustanowił w dziedzinie ekonomii nagrodę imienia Alfreda Nobla: Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii.
Źródło: tysol.pl