Pod znakiem zapytania pozostaje kwestia reparacji wojennych. Wszystko przez wynik wyborów parlamentarnych. Mularczyk: "W tej sprawie nie jest do końca znane stanowisko wszystkich formacji"

0
0
3
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk / Fot. PAP/Zofia Bichniewicz

Pod znakiem zapytania pozostaje kwestia reparacji wojennych. Październikowe wybory przyniosły wiele zmian a stanowisko na temat reparacji partii, które zasiadają w parlamencie, nie jest do końca znane.

  • Wybory parlamentarne zapewniły zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości, lecz większość sejmową posiada obecnie dotychczasowa opozycja.
  • Wiceminister Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk martwi się o przyszłość reparacji wojennych od Niemiec.
  • Polityk obawia się, że nie wszystkie ugrupowania parlamentarne są przychylne.
  • Zobacz także: 150 tys. osób zmieniło gminę zameldowania w 2022 r. Do jakich miast migrują Polacy?

Pod znakiem zapytania pozostaje kwestia reparacji wojennych. Październikowe wybory przyniosły wiele zmian a stanowisko na temat reparacji partii, które zasiadają w parlamencie, nie jest do końca znane.

Temat reparacji wojennych za straty wyrządzone przez Niemcy w czasie II wojny światowej był mocno nadzorowany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wysyłane zostały noty dyplomatyczne, a sprawa wciąż jest otwarta.

Udało się osiągnąć bardzo wiele. Temat jest znany na świecie, również w organizacjach międzynarodowych i dzisiaj tak naprawdę potrzebne jest postawienie kropki nad i - wskazał Wiceminister Spraw Zagranicznych.

Czytaj więcej: Wszystkich Świętych 2023. Policja apeluje o rozwagę na ulicy. Uwaga na wzmożone patrole drogowe

Pojawiają się wątpliwości związane z pracami

Kontynuację działań ma zapewnić uchwała z 14 września ubiegłego roku, która obliguje każdy rząd do podejmowania tej kwestii. Mimo to pojawiają się wątpliwości nad dalszymi pracami.

Dzisiaj sytuacja się trochę komplikuje, bo w tej sprawie nie jest do końca znane stanowisko wszystkich formacji, które weszły do parlamentu - podkreślił Arkadiusz Mularczyk.

Pomocny ma się okazać również międzynarodowy mechanizm rozwiązywania historycznych sporów dotyczących odszkodowań wojennych. Dokument powstał z inicjatywy Polski, a obecnie jest w fazie prac w komisji prawnej Rady Europy.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo