150 tys. osób zmieniło gminę zameldowania w 2022 r. Do jakich miast migrują Polacy?
W 2022 roku gminę zameldowania zmieniło 150 tys. osób - poinformował autor bloga Kartografia Ekstremalna Szymon Pifczyk, powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego.
- 57 tys. osób z 150 tys. przeprowadziło się do jednego z miast z największym napływem imigrantów wewnętrznych, chodzi o Warszawę czy Kraków.
- Autor bloga Kartografia Ekstremalna dla porównania wstawił również mapę migracji wewnętrznych z 2012 roku.
- Pifczyk zwrócił uwagę na umocnienie się Wrocławia, głównie kosztem Poznania i Katowic.
- Zobacz także: Makabryczne odkrycie w Gdyni: ciało noworodka znalezione na balkonie, rodzicom postawiono zarzuty
Migracja wewnętrzna jest zmianą gminy zamieszkania lub w przypadku gminy miejsko-wiejskiej przemieszczenie się z terenów miejskich do wiejskich tej gminy lub odwrotnie.
W 2022 gminę zameldowania zmieniło 150 tys. osób. Z tego 57 tys. przeprowadziło się do jednego z miast z największym napływem imigrantów wewnętrznych: Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Poznania, Łodzi, Rzeszowa, Szczecina, Lublina i Katowic - napisał na platformie X (dawniej Twitter) Szymon Pifczyk.
Autor bloga Kartografia Ekstremalna dla porównania wstawił również mapę migracji wewnętrznych z 2012 roku. Pifczyk zwrócił uwagę na umocnienie się Wrocławia, głównie kosztem Poznania i Katowic.
Do Wrocławia dzisiaj sprowadza się całe południe lubuskiego i wielkopolskiego oraz okręg rybnicki w śląskim - napisał.
A tu porównanie z 2012. Widać przede wszystkim, jak umocnił się Wrocław, głównie kosztem Poznania i Katowic. Do Wrocławia dzisiaj sprowadza się całe południe lubuskiego i wielkopolskiego oraz okręg rybnicki w śląskim. pic.twitter.com/qST9eGh0uW — Szymon Pifczyk (@sheemawn) October 29, 2023
Czytaj także: Ukraina nie przedłuży kontraktu na tranzyt rosyjskiego gazu po 2024 roku
Ile osób wyjechało z Polski?
Z raportu GUS “Sytuacja demograficzna Polski do 2022 r.” wynika, że siódmy rok z rzędu odnotowano dodatni bilans migracji definitywnych (obliczany na podstawie informacji o zameldowaniach na pobyt stały po przyjeździe z zagranicy oraz wymeldowaniach z pobytu stałego w związku z wyjazdem na stałe za granicę).
Z danych wynika, że w 2022 r. saldo migracji zagranicznych na pobyt stały wyniosło 1,9 tys., przy czym liczba imigracji osiągnęła poziom 15,6 tys., natomiast emigracji 13,6 tys. Najwięcej osób wyjechało do Niemiec i Wielkiej Brytanii.
Jednak na przestrzeni ostatnich lat zauważalne są wahania liczby emigracji na pobyt stały do Niemiec. W 2022 r. wyjechało na stałe 3,9 tys. osób, w 2021 r. – 3,7 tys., w 2020 r. – 2,6 tys., a w 2019 r. – 3,8 tys. W ub. roku wzrosła emigracja do Wielkiej Brytanii o 0,6 tys. do poziomu 3,5 tys. - czytamy.
Z kolei najważniejszymi kierunkami emigracji na pobyt czasowy są Wielka Brytania, Niemcy, Irlandia, Holandia, Stany Zjednoczone, Norwegia i Włochy.
Jednocześnie jednak saldo migracji pozostaje dodatnie, bo wciąż do naszego kraju przyjeżdża więcej osób niż go opuszcza. Polska przekształca się więc z kraju czysto emigracyjnego w kraj emigracyjno-imigracyjny.
Z danych GUS wynika, że 62 proc. imigrantów przybywających do Polski to powracający Polacy.
Źródło: x, stat.gov.pl