Pismo do prezesów sądów oraz szefów służb. Nastąpi sparaliżowanie wymiaru sprawiedliwości? Nieugięta postawa obecnych władz
Zastępca Prokuratora Generalnego Michał Ostrowski w porozumieniu z pozostałymi Zastępcami Prokuratora Generalnego skierował pismo do prezesów warszawskich sądów oraz szefów wszystkich służb współpracujących z prokuraturą.
- Zastępca Prokuratora Generalnego Michał Ostrowski skierował pismo do prezesów warszawskich sądów oraz szefów wszystkich służb współpracujących z prokuraturą.
- Zarządzenie Prokuratora Generalnego w sprawie ustalenia zakresu czynności, jest sprzeczne z ustawą o prokuraturze.
- Nie przewiduje ona również możliwości wykonywania zadań i kompetencji przez inny podmiot.
- Zobacz także: Dlaczego pozwala się na takie obrażanie Polski? Bloger ujawnia prawdę o znanym w mediach społecznościowych Ukraińcu. "Polaków przyrównał do zwierząt"
Zastępca Prokuratora Generalnego Michał Ostrowski w porozumieniu z pozostałymi Zastępcami Prokuratora Generalnego skierował pismo do prezesów warszawskich sądów oraz szefów wszystkich służb współpracujących z prokuraturą w zakresie ścigania przestępstw i kontroli operacyjnej. W piśmie poinformowano, że zarządzenie Prokuratora Generalnego z dnia 23.01.2024 r. w sprawie ustalenia zakresu czynności, jest sprzeczne z ustawą o prokuraturze, która po pierwsze nie przewiduje instytucji pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego.
Nie przewiduje ona również możliwości wykonywania zadań i kompetencji przez inny podmiot, który działa bez stosowanego zarządzenia wydanego w tym zakresie przez Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego.
Należy podkreślić, że ustawa Prawo o prokuraturze przewiduje wyłączne kompetencje i zadania Prokuratora Krajowego (art. 13 § 3a) i nie jest możliwe ich „przejęcie”, czy też faktyczne wykonywanie przez inny podmiot, pod rygorem bezskuteczności dokonywanych czynności - podkreślił na piśmie zastępca Prokuratora Generalnego Michał Ostrowski.
Jak zauważył zastępca Prokuratora Generalnego, nadal Prokuratorem Krajowym jest Dariusz Barski, który zgodnie z ustawą powinien zostać odwołany wyłącznie przez Prezydenta Polski, lecz tak się nie stało. Podkreślił on również, że ze względu na rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara, będzie możliwe kwestionowanie wszystkich decyzji podejmowanych przez prokuratora Jacka Bilewicza.
Konsekwencją wydania zarządzenia nr 2/24 przez Prokuratora Generalnego będzie możliwość zakwestionowania ważności wszystkich decyzji podejmowanych przez prokuratora Jacka Bilewicza, a także decyzji osób działających z jego upoważnienia - czytamy dalej.
Czytaj więcej: Restauracja w Warszawie szydząca z katolików. Ordo Iuris zachęca do wyrażenia sprzeciwu
Resort sprawiedliwości planuje siłowe przejęcie prokuratury?
Według najnowszych informacji medialnych między innymi redakcji "Tysol" podawanych przez anonimowe źródła, minister Bodnar delikatnie mówiąc nie jest zadowolony z postawienia mu zarzutów. Nieoficjalnie media podają, że planuje on w środę w sposób siłowy przejąć kontrolę nad Prokuraturą Krajową.
Do ataku mogą być wykorzystani funkcjonariusze podległej Ministrowi Sprawiedliwości Służby Więziennej i podległej Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji Policji.
Źródło: tysol.pl