Wspieraj wolne media

Pierwsza załogowa misja kosmiczna statku Starliner. Astronauci wyruszyli w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej [WIDEO]

0
0
0
Pierwszy załogowy lot kapsuły Starliner
Pierwszy załogowy lot kapsuły Starliner / Fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Z przylądka Canaveral na Florydzie wystartował w środę o godz. 10:52 czasu lokalnego, pierwszy załogowy statek kosmiczny Starliner z dwojgiem amerykańskich astronautów na pokładzie. Sukcesu swoim konkurentom na rynku pogratulował nawet Elon Musk.

Z przylądka Canaveral na Florydzie wystartował w środę o godz. 10:52 czasu lokalnego tj. 16:52 czasu polskiego, pierwszy załogowy statek kosmiczny Starliner z dwojgiem amerykańskich astronautów na pokładzie. W czwartek ma dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Dwoje astronautów amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, Barry Butch Wilmore - dowódca misji i Suni Williams, powinno dotrzeć do stacji kosmicznej w ciągu 25 godzin od startu i pozostać tam przez około tydzień. Ich celem jest przetestowanie statku kosmicznego Starliner i jego podsystemów, zanim NASA zacznie pracować nad systemem transportu na potrzeby misji rotacyjnych. 

Jak poinformowała NASA, na pokładzie statku Starliner znajduje się około 350 kg ładunku, w tym żywność, odzież, sprzęt do ćwiczeń, środki medyczne i sprzęt fotograficzny. Znajduje się tam również pendrive zawierający około 3,5 tys. zdjęć ukazujących prace dzieci z 35 stanów amerykańskich i 66 różnych krajów. 

Sukcesu swoim konkurentom na rynku pogratulował nawet Elon Musk, który zachęca innych przedsiębiorców do rozwoju sektora kosmicznego. Warto również zaznaczyć tutaj, że już w czwartek około godziny 14 czasu polskiego SpaceX będzie podejmował próbę czwartego lotu największej rakiety w historii Starship.

Gratulujemy udanego startu! - napisał Elon Musk.

Czytaj więcej: Za zarządzenie dotyczące usuwania krzyży w Warszawie odpowiedzialna lewicowa fundacja

Wieloletnie opóźnienie programu Starliner

Starliner wraz z amerykańskimi kosmonautami wyruszył w przestrzeń kosmiczną dopiero za trzecim podejściem. Wcześniej 6 maja lot został odwołany z powodu problemów z zaworem rakietowym, a następnie wycieku helu w układzie napędowym kapsuły. Kolejna próba, podjęta 1 czerwca, także była niepomyślna. Tym razem awarii uległ sekwenser startu naziemnego. 

Warto przypomnieć, że firma Boeing od kilku lat zmagała się z niedoskonałościami swojego projektu. Już pierwszy start Starlinera w 2019 r. bez załogi, zakończył się niepowodzeniem, bowiem kapsuła weszła na niewłaściwą orbitę i nie dotarła do ISS. W efekcie lot musiał zostać powtórzony. Później wykryto serię kolejnych usterek technicznych. 

Źródło: rmf24.pl, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo