Najnowszy sondaż wyborczy od IBRIS. Konfederacja znowu na podium. Zobacz kto wszedłby jeszcze do polskiego Sejmu
Znamy wyniki najnowszego sondażu, który przeprowadziła pracownia IBRiS. Wynika z niego, że do Sejmu dostałoby się pięć formacji.
- Napływają ostatnie wakacyjne sondaże wyborcze do polskiego parlamentu, które pokazują spore wahania poparcia poszczególnych partii politycznych.
- Najbardziej "poszkodowanym" ugrupowaniem, które nie poradziło sobie z wakacyjnym utrzymaniem poparcia jest Konfederacja.
- Jednakże pomimo sporych wahań, to ugrupowanie nadal plasuje się w większości sondaży na trzecim miejscu.
- Zobacz także: Komisja ds. rosyjskich wpływów powstanie? Marszałek Sejmu wysłała nieoczekiwanie pismo do klubów i kół poselskich. Znamy termin zgłaszania kandydatów
15 października odbędą się wybory parlamentarne. Tego dnia wybierzemy 460 posłów oraz 100 senatorów. Jak wygląda obraz sytuacji politycznej w kraju na półtora miesiąca przed głosowaniem?
Głos na Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało 33,4 proc. - tak wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej". To dokładnie taki sam wynik, jaki Zjednoczona Prawica uzyskała w poprzednim badaniu, realizowanym w ostatnich dniach lipca. Na drugim miejscu w badaniu znalazła się Koalicja Obywatelska. Chce na nią zagłosować 27,2 proc. odpowiadających w badaniu, co oznacza wzrost poparcia 1 pkt. proc. Na najniższym stopniu podium w sondażu jest Konfederacja - 12,4 proc. wskazań i spadek o 0,3 pkt proc.
Czytaj więcej: I znowu nie ma partii w 100% katolickiej i konserwatywnej
Kto poza sejmowym podium?
Dalej jest Trzecia Droga, czyli koalicyjna lista Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni. Może ona liczyć na poparcie 10 proc. respondentów – spadek o 0,8 pkt. proc.
Pozwoliłoby to przekroczyć ośmioprocentowany próg wyborczy dla koalicji, a Trzecia Droga nie powtórzyłaby losu Zjednoczonej Lewicy, która nie dostała się do Sejmu w 2015 roku (7,55 proc.), czy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy w 2001 roku (5,60 proc.) - wskazuje "Rzeczpospolita".
W Sejmie swoich posłów miałaby także Lewica. Głos na wspólną listę Nowej Lewicy i partii Razem zadeklarowało 9,3 proc. badanych (spadek o 1,4 pkt. proc.).
Wyraźnie wzrósł odsetek osób niezdecydowanych – obecnie to 7,7 proc. wyborców, a w sierpniu było ich 4,2 proc. Zdaniem Marcina Dumy, szefa IBRiS, to wciąż efekt wakacji. Wskazuje on, że największych zmian można spodziewać się dwa–trzy tygodnie przed wyborami.
Źródło: dorzeczy.pl, rp.pl