Sejm nie głosował w ważnej sprawie. Prezydium nie poparło kandydatów Prawa i Sprawiedliwości: Hołownia: "Prezydium podjęło taką właśnie decyzję"
W środę Sejm powołał do życia komisję do spraw zbadania Pegasusa. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek, że Prezydium podjęło decyzję, że w czwartek nie zostanie poddana głosowaniu kwestia zgłoszonych kandydatur do komisji.
- W środę Sejm powołał do życia komisję śledczą do spraw zbadania inwigilacji za pomocą Pegasusa.
- Natomiast w czwartek miał debatować i zagłosować nad kandydatami do tej komisji.
- Jednakże Prezydium Sejmu postanowiło, że wszystkie cztery kandydatury Prawa i Sprawiedliwości nie mają poparcia.
- Zobacz także: Niebezpieczna sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw. Kontrowersyjne działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rzecznik MŚP stanął w obronie poszkodowanych
W środę Sejm powołał do życia komisję do spraw zbadania Pegasusa. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek, że Prezydium podjęło decyzję, że w czwartek nie zostanie poddana głosowaniu kwestia zgłoszonych kandydatur do komisji. Hołownia podkreślił, że klub Prawa i Sprawiedliwości musi przedstawić nowych kandydatów.
Prezydium podjęło taką właśnie decyzję, przekazaliśmy ją przed chwilą na Konwencie Seniorów, zostały przyjęte zastrzeżenie dotyczące wszystkich czterech zgłoszonych kandydatur, a więc rusza druga tura. Klub Prawa i Sprawiedliwości otrzyma pismo w tej sprawie, żeby wyznaczył nowych kandydatów i dalej cała ta procedura rusza raz jeszcze. Także dzisiaj nie powołamy komisji ds. Pegasusa - podkreślił Marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
♦️PiS musi szukać nowych kandydatów do komisji śledczej ds. Pegasusa. Protesty zostały uwzględnione przez prezydium. To oznacza, że Sejm nie powoła dziś jeszcze tej komisji śledczej. Potwierdza marszałek Sejmu @szymon_holownia w @wirtualnapolska. pic.twitter.com/HDKIl5vHoh — Patryk Michalski (@patrykmichalski) January 18, 2024
Błaszczak wyraził jasne stanowisko Prawa i Sprawiedliwości.
Klub PiS zgłosił do komisji Michała Wójcika i Sebastiana Kaletę. Kolejne dwie osoby to Jan Kanthak i Janusz Cieszyński. Kandydaci ci zostali jednak oprotestowani i odrzuceni przez Prezydium, ponieważ nie można być sędzią we własnej sprawie.
W skład komisji ma wejść 11 parlamentarzystów. Koalicja Obywatelska zgłosiła Joannę Kluzik-Rostkowską, Witolda Zembaczyńskiego oraz Marcina Bosackiego. Lewica wyznaczyła Tomasza Trelę, Polska 2050 Pawła Ślirza, Polskie Stronnictwo Ludowe Magdalenę Srokę, a Konfederacja Przemysława Wiplera.
Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, pytany przez dziennikarzy, co PiS zrobi w tej sytuacji, powiedział, że nie będzie zgłaszać innych kandydatów do komisji, tylko tych samych.
Nie będziemy zgłaszać innych kandydatów do komisji ds.Pegasusa. Będziemy zgłaszać tych samych - deklaruje poseł PiS Mariusz Błaszczak. @OnetWiadomosci pic.twitter.com/0fXvGbtt2r — Monika Waluś (@Monisix20) January 18, 2024
Ostatecznie sprawa, aby mogło się to wydarzyć jeszcze w czwartek została ucięta, gdyż Wicemarszałek Krzysztof Bosak zamknął trzecie posiedzenie Sejmu X kadencji.
📸Wicemarszałek @krzysztofbosak zamknął 3. posiedzenie Sejmu.
🗓️4. posiedzenie odbędzie się w dniach 25-26 stycznia.
🔗Porządek obrad: https://t.co/IxSAIOu0Ye pic.twitter.com/KkgZA8J4DD — Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) January 18, 2024
Źródło: dorzeczy.pl,