Niebezpieczna sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw. Kontrowersyjne działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rzecznik MŚP stanął w obronie poszkodowanych
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz napisał list do Premiera Donalda Tuska w sprawie preferencyjnych składek Mały ZUS Plus. Alarmuje on o rozpaczliwej sytuacji przedsiębiorców. Polskiej gospodarce grozi zamknięcie wiele istotnych firm.
- Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz podjął się interwencji u Premiera Donalda Tuska.
- W liście do szefa rządu pisze o rozpaczliwej sytuacji przedsiębiorców.
- Chodzi o sposób rozliczania z preferencyjnych składek Mały ZUS Plus.
- Zobacz także: Ogromny sukces polskiej tenisistki. Awansowała do trzeciej rundy Australian Open. Pokonała o wiele wyżej notowaną Francuzkę
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz napisał list do Premiera Donalda Tuska w sprawie preferencyjnych składek Mały ZUS Plus. Jak wskazał, przedsiębiorcy będą mogli korzystać z tego rozwiązania dopiero od początku 2025 roku. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy korzystali z tego rozwiązania w latach 2019-2021.
Odmienne stanowisko zajął Rzecznik MŚP. Jego zdaniem intencją prawodawcy było, ażeby przedsiębiorcy mogli korzystać z tego odciążenia w cyklicznych pięcioletnich okresach, a zatem podmioty, które korzystały z niej w latach 2019-2021, są uprawnione do ponownego skorzystania z preferencji od początku 2024. Co istotne, warunkiem możliwości skorzystania z ulgi jest złożenie odpowiedniego zgłoszenia do ZUS do dnia 31 stycznia br. - czytamy w komunikacie.
Dalej czytamy, że do biura rzecznika zgłaszają się przedsiębiorcy, którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił prawa skorzystania z tej preferencji składkowej. W efekcie wielu małych przedsiębiorców może zostać zmuszonych do zawieszenia lub likwidacji działalności gospodarczej.
Błędna interpretacja przepisów przez ważny organ państwa, jakim jest ZUS, stoi w sprzeczności z literalnym ich brzmieniem. Kłóci się też ze stanowiskiem licznych autorytetów z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych. Tym samym podważa zaufanie obywatela do państwa i grozi utratą źródeł utrzymania licznych rodzin - podkreślił Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
W związku z tym, że 31 stycznia br. upływa termin zgłaszania przez przedsiębiorców zamiaru skorzystania z Małego ZUS Plus, Adam Abramowicz zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów o pilne podjęcie działań kładących kres nieprawidłowościom w funkcjonowaniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i tym samym zapewniających skuteczną ochronę praw polskich przedsiębiorców - czytamy dalej.
Rzecznik MŚP @AdamAbramowicz1 intereweniuje u Premiera @donaldtusk w sprawie problemów z "mały ZUS+" @_PPiTv_ @SlawomirMentzen @krzysztofbosak @Wipler1978 @EwaZajaczkowska @tomaawroblewski @bwroblewski @Oli_Pochwat @Pawel_Kubala @PolskieRadio24 @RadioWNET @RadioMaryja https://t.co/bs5b8xwRJ1 — Artur Szczepek (@artur_szczepek) January 17, 2024
Czytaj więcej: Poważne problemy finansowe małych firm. Nowy 2024 rok będzie obfitował w podwyżki cen energii. To tego obawiają się przedsiębiorcy
Obawy małych i średnich przedsiębiorstw
Jak podaje portal "Salon24" według badań Kaczmarski Group 2024 rok z perspektywy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw pokazuje, że zaniepokojenie związane z prowadzeniem działalności w 2024 roku deklaruje aż 96 proc. z nich. W ponad 50 proc. przypadków sen z powiek przedsiębiorcom spędzają: wzrost cen energii, surowców, materiałów oraz wzrost kosztów pracy.
Przedsiębiorcy przyznają, że wobec 2024 roku istnieje wiele obaw związanych z kosztami prowadzenia działalności.
Wyższych cen energii, surowców i materiałów boi się 54 proc. przedsiębiorstw, a 52 proc. niepokoi się rosnącymi kosztami pracy. Pierwszy czynnik budzi lęk szczególnie w najmniejszych firmach. Wśród mikrofirm, zatrudniających do 9 pracowników, wysokich wydatków na funkcjonowanie obawia się ponad 57 proc. podmiotów - czytamy na portalu "Salon24".
Jako szczególne obciążenie postrzega je przede wszystkim budownictwo (59 proc.), produkcja oraz usługi (57 proc. w obu przypadkach). Obawa o rosnące koszty pracy jest bardziej wyrównana między branżami, przy czym jednak największe zaniepokojenie odczuwa budownictwo (61 proc.).
Źródło: rzecznikmsp.gov.pl, x.com