Parlament Europejski uznał energetykę jądrową...za przyjazną ekologicznie. Bruksela obawia się dominacji ze strony Chin i Stanów Zjednoczonych. To również ważny krok dla Polski
We wtorek Parlament Europejski zatwierdził w głosowaniu nowy etap w polityce energetycznej. Po wielu latach, dekadach oczekiwań, europosłowie włączyli energetykę jądrową do grona przyjaznych ekologicznie. W ten sposób Unia Europejska obroni się przed dominacją energetyczną Chin oraz Stanów Zjednoczonych.
- We wtorek Parlament Europejski przyjął energetykę jądrową do grona przyjaznych ekologicznie.
- Ma to zapewnić Unii Europejskiej konkurencyjność na polu energetycznym względem Chin i Stanów Zjednoczonych.
- Dzięki tym zmianom, wiele może zyskać między innymi Polska, która postawiła na budowę elektrowni atomowych.
- Zobacz także: Protest przeciwko Strefie Czystego Transportu. Pod projektem komitetu "Kraków dla kierowców" podpisało się ponad 7 tys. osób
We wtorek Parlament Europejski zatwierdził w głosowaniu nowy etap w polityce energetycznej. Po wielu latach, dekadach oczekiwań, europosłowie włączyli energetykę jądrową do grona przyjaznych ekologicznie. Ma to zapewnić Unii Europejskiej konkurencyjność na polu energetycznym względem Chin i Stanów Zjednoczonych. Warto podkreślić, że to dopiero pierwszy krok, a jego pozytywne skutki będą odczuwalne w najbliższych latach.
Cieszę się, że udało nam się skategoryzować energię jądrową na tym samym poziomie, co energię odnawialną – w technologiach zerowych netto. Wszystkie te źródła produkcji energii są niezbędne do dekarbonizacji naszej gospodarki - stwierdził francuski europoseł Christophe Grudler.
Wstępny projekt rozporządzenia dla przemysłu o zerowej emisji, zaprezentowany 16 marca, wymieniał już energię jądrową jako środek dekarbonizacji gospodarki, co stanowiło pierwsze zwycięstwo Francji i kilkunastu innych krajów UE, m.in. Holandii, Szwecji i Polski, które stawiają na tę technologię.
Czytaj więcej: Energia atomowa w Polsce. Co dalej z umowami zawartymi przez rząd Prawa i Sprawiedliwości? Tusk odbywa potajemne rozmowy z Amerykanami
Elektrownia atomowa w Polsce
Budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce ma się zakończyć w 2033 r. Ma ona powstać na Pomorzu w gminie Choczewo. Według projektantów, elektrownia ma być wytrzymała na uderzenie samoloty, a także zachować sprawność.
Reaktory staną na Pomorzu w gminie Choczewo, czyli około 20 km od Żarnowca, gdzie w czasie PRL trwała budowa elektrowni atomowej bazującej na technologii Związku Radzieckiego. Konstrukcja ma wytrzymać uderzenie samolotu, a brak zasilania nie doprowadzi do awarii, jaka miała miejsce np. w Fukushimie - podaje portal "Business Insider".
Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata.
Źródło: radiomaryja.pl