Papież Franciszek odnośnie Jana Pawła II: "stał się celem bezpodstawnych domysłów"
Papież Franciszek stanął w obronie św. Jana Pawła II po słowach, jakie wygłosił brat poszukiwanej od 40 lat obywatelki Watykanu Emanueli Orlandi. W piątym roku pontyfikatu JP2 miało miejsce zaginięcie piętnastoletniej Emanueli. Sprawa do dziś nie została wyjaśniona.
Brat zaginionej Emanueli Orlandi, Pietro Orlandi, insynuował niemoralne zachowania Jana Pawła II w Watykanie w wywiadzie telewizyjnym po spotkaniu z watykańskim prokuratorem, który wszczął nowe śledztwo w sprawie zaginięcia jego siostry. Te słowa wywołały powszechne oburzenie, wyrażone między innymi na łamach dziennika "L'Osservatore Romano". W reakcji na te oskarżenia, Papież Franciszek stanął w obronie św. Jana Pawła II, podkreślając, że niedawne ataki na papieża są obraźliwe i bezpodstawne.
Czytaj także: Masowe protesty w Izraelu wciąż trwają. Dochodzi do incydentów przemocy wobec chrześcijan
Konferencja Episkopatu Włoch także przyłączyła się do słów papieża Franciszka, jednoznacznie potępiając ostatnie ataki wobec św. Jana Pawła II. W 2013 roku, na początku swojego pontyfikatu, papież Franciszek powiedział Pietro Orlandi i jego matce, że "Emanuela jest w niebie". Brat zaginionej domaga się wyjaśnienia, co papież miał na myśli mówiąc te słowa.
pietro orlandi e guglielmo mollicone sono l’esempio di chi ha dato la propria vita per ottenere la verità sulle persone che amavano di più. pic.twitter.com/vlfF0vEoCF — tommaso • che belva si sente (@chiaralacattiva) April 13, 2023
Pietro Orlandi i Guglielmo Mollicone to przykłady tych, którzy oddali życie, by uzyskać prawdę o ludziach, których najbardziej kochali.
Dziewczyna z Watykanu
W 1983 roku piętnastoletnia mieszkańka Watykanu, Emanuela Orlandi, zniknęła po tym, jak poszła na lekcję muzyki w Rzymie. Od tamtej pory trwają poszukiwania dziewczyny, które są pełne kontrowersji, fałszywych wskazówek i hipotez. Niektóre z teorii sugerują, że została porwana przez handlarzy ludźmi lub że jej zniknięcie jest związane z żądaniem uwolnienia Mehmeta Ali Ağce, zamachowca, który próbował zabić Jana Pawła II. Inne hipotezy sugerują, że mogła zostać uprowadzona przez rzymską organizację przestępczą Banda della Magliana z powodu finansowych porachunków z Watykanem. W październiku 2022 Netflix stworzył dokument "Dziewczyna z Watykanu: zaginięcie Emanueli Orlandi" - opowiadający historię zaginionej mieszkanki Watykanu.
Franciszek o wojnie
Papież Franciszek również odniósł się do trwającej wojny, stwierdzając, że myśli o naszych braciach i siostrach w Rosji i w Ukrainie. Papież wyraził nadzieję, że Bóg pomoże im zawrzeć pokój, aby świat nie musiał już więcej przeżywać przerażenia straszną śmiercią z rąk człowieka.
Papież Franciszek zwraca uwagę na konieczność dialogu i porozumienia między różnymi grupami i narodami, aby uniknąć eskalacji konfliktów i osiągnąć trwałe rozwiązania.Jego przesłanie jest ważne w obliczu rosnącej liczby konfliktów na świecie, takich jak wojna domowa w Syrii, konflikt izraelsko-palestyński czy napięcia między Rosją a Ukrainą. Papież Franciszek wzywa do poszanowania godności ludzkiej i zwalczania przemocy, nienawiści i dyskryminacji.
Źródło: tvmn.pl, Onet