Szczyt Unii Europejskiej w Grenadzie. Liderzy będą dyskutowali nad tzw. paktem migracyjnym. Poznaliśmy stanowisko Polski
We środę w Parlamencie Europejskim ma się odbyć debata ws. tzw. paktu migracyjnego. Do sprawy na antenie TVP Info odniósł się Wiceminister Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński. Ujawnił on jakie stanowisko zajmie Polska.
- Już 6 października w Grenadzie odbędzie się szczyt liderów Unii Europejskiej, gdzie będą dyskutowali oni nad tzw. paktem migracyjnym.
- Polskie stanowisko w tej sprawie zapowiedział Wiceminister Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński.
- W ostatnim czasie nastąpiło przyspieszenie prac nad tym projektem, który ma między innymi zawierać zasadę przymusowej solidarności.
- Zobacz także: Stopa bezrobocia w Polsce. Eurostat podał najnowsze dane. Na jakim miejscu znajduje się na kraj w tym zestawieniu?
We środę w Parlamencie Europejskim ma się odbyć debata ws. tzw. paktu migracyjnego. Do sprawy odniósł się w Wiceminister Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński. W rozmowie dla TVP Info podkreślił, że Polska stanowczo odmówi wprowadzeniu tego paktu.
Jesteśmy absolutnie przeciwni, mówimy twarde „nie”, twarde weto. Polska nie będzie powtarzać błędów, które doprowadziły do tego, że w niektórych miastach Europy Zachodniej ludzie boją się wyjść na spacer. Absolutnie się na to nie zgodzimy! A ci polscy politycy, którzy robią dziś wszystko, by to przyspieszyć i fałszywie opowiadają, że nic Polsce nie grozi, powinni się wstydzić tego, co robią, bo działają wbrew polskiemu interesowi - powiedział Paweł Jabłoński.
W ostatnim czasie nastąpiło przyspieszenie prac nad tzw. paktem migracyjnym, który ma między innymi zawierać zasadę tzw. przymusowej solidarności w ramach której państwa członkowskie mają albo przyjąć nielegalnych, odgórnie relokowanych imigrantów, albo płacić wysokie kary.
Czytaj więcej: Wizyta Premier Giorgia Meloni na "zaatakowanej" przez imigrantów wyspie. Mieszkańcy Lampedusy mają dość. "Rządzący mają nas za idiotów"
Szczyt w Grenadzie
Polska przedstawiła w poniedziałek w Brukseli stanowisko ws. projektu deklaracji na szczyt w hiszpańskiej Grenadzie, który odbędzie się 6 października. Z medialnych doniesień wynika, że chce w dokumencie m.in. zapisów dotyczących instrumentalizacji migracji oraz nawiązań do konkluzji wcześniejszych szczytów Unii Europejskiej o jednomyślności i dobrowolności ws. migracji. Warszawa chce też dodania zapisów dot. wyzwań stojących przed Wspólna Polityką Rolną i na temat sytuacji europejskich rolników.
W kwestii migracji Polska chce jasnego wskazania, że mamy do czynienia z atakiem hybrydowym. W opinii Warszawy, w tekście należy również wskazać, że reakcja UE na wyzwania związane z migracją powinna być natychmiastowa, a państw członkowskich nie można pozostawić samych i bez odpowiedniego wsparcia.
Źródło: dorzeczy.pl, tvp.info