Wspieraj wolne media

Szczyt Unii Europejskiej w Grenadzie. Liderzy będą dyskutowali nad tzw. paktem migracyjnym. Poznaliśmy stanowisko Polski

0
0
0
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński / Fot. PAP/Zbigniew Meissner

We środę w Parlamencie Europejskim ma się odbyć debata ws. tzw. paktu migracyjnego. Do sprawy na antenie TVP Info odniósł się Wiceminister Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński. Ujawnił on jakie stanowisko zajmie Polska.

We środę w Parlamencie Europejskim ma się odbyć debata ws. tzw. paktu migracyjnego. Do sprawy odniósł się w Wiceminister Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński. W rozmowie dla TVP Info podkreślił, że Polska stanowczo odmówi wprowadzeniu tego paktu.

 Jesteśmy absolutnie przeciwni, mówimy twarde „nie”, twarde weto. Polska nie będzie powtarzać błędów, które doprowadziły do tego, że w niektórych miastach Europy Zachodniej ludzie boją się wyjść na spacer. Absolutnie się na to nie zgodzimy! A ci polscy politycy, którzy robią dziś wszystko, by to przyspieszyć i fałszywie opowiadają, że nic Polsce nie grozi, powinni się wstydzić tego, co robią, bo działają wbrew polskiemu interesowi - powiedział Paweł Jabłoński.

W ostatnim czasie nastąpiło przyspieszenie prac nad tzw. paktem migracyjnym, który ma między innymi zawierać zasadę tzw. przymusowej solidarności w ramach której państwa członkowskie mają albo przyjąć nielegalnych, odgórnie relokowanych imigrantów, albo płacić wysokie kary.

Czytaj więcej: Wizyta Premier Giorgia Meloni na "zaatakowanej" przez imigrantów wyspie. Mieszkańcy Lampedusy mają dość. "Rządzący mają nas za idiotów"

Szczyt w Grenadzie

Polska przedstawiła w poniedziałek w Brukseli stanowisko ws. projektu deklaracji na szczyt w hiszpańskiej Grenadzie, który odbędzie się 6 października. Z medialnych doniesień wynika, że chce w dokumencie m.in. zapisów dotyczących instrumentalizacji migracji oraz nawiązań do konkluzji wcześniejszych szczytów Unii Europejskiej o jednomyślności i dobrowolności ws. migracji. Warszawa chce też dodania zapisów dot. wyzwań stojących przed Wspólna Polityką Rolną i na temat sytuacji europejskich rolników.

W kwestii migracji Polska chce jasnego wskazania, że mamy do czynienia z atakiem hybrydowym. W opinii Warszawy, w tekście należy również wskazać, że reakcja UE na wyzwania związane z migracją powinna być natychmiastowa, a państw członkowskich nie można pozostawić samych i bez odpowiedniego wsparcia.

Źródło: dorzeczy.pl, tvp.info

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo