PIT 2023. Minął termin składania zeznań podatkowych. Do kiedy potrwa automatyczna akceptacja złożonych dokumentów?
2 maja był ostatnim dniem na złożenie zeznania podatkowego PIT. Resort finansów podjął się pierwszych podsumowań. Wiceminister Artur Soboń poinformował także, do kiedy potrwa automatyczne przyjmowanie dokumentacji.
- Na początku maja tj. we wtorek zakończył się proces składania tegorocznych zeznań podatkowych PIT 2023.
- Ministerstwo finansów poinformowało niedawno, że podatnicy złożyli ponad 13 mln deklaracji, a większość z nich wysłano drogą elektroniczną.
- Wiceminister Artur Soboń wyjaśnił również, do kiedy potrwa proces akceptacji złożonych podatków.
- Zobacz także: PIT 2023 - ostatni moment na złożenie zeznania podatkowego. Ministerstwo finansów pokazuje jak to zrobić. Soboń zachęca do wspólnych rozliczeń z rodziną
Z danych ministerstwa finansów wynika, że podatnicy złożyli ponad 13 mln deklaracji, większość z nich drogą elektroniczną w e-Urzędzie Skarbowym. Zaledwie 7 proc. wszystkich deklaracji złożono w formie papierowej. W tym roku, z racji zwiększenia kwoty wolnej od podatku i obniżenia stawki PIT, zaobserwowano rekordowy zwrot podatków.
Zwroty wynikają z korekty, którą przeprowadziliśmy w postaci obniżki podatków w połowie roku, jaka w części została skonsumowana w zaliczkach, a w części w zeznaniu rocznym. To jest przeciętnie 2,5 tysiąca złotych zwrotu na podatnika za rok 2022 – zauważył wiceminister finansów, Artur Soboń.
🎙️ Wiceminister @sobonartur w @RadiowaJedynka: Największym beneficjentem zmian #NiskiePodatki z 2022 r. są rodziny, w tym osoby samotnie wychowujące dzieci. To wynika z oceny OECD: spadek klina podatkowego o 22 pkt. proc. w porówn. z 2015 r. to gigantyczny sukces.#SygnałyDnia pic.twitter.com/X49ALdj3Vn — Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) May 5, 2023
Czytaj więcej: Fundacje charytatywne w Polsce lubią organizować zbiórki plastikowych nakrętek. Za sprawą Unii Europejskiej wkrótce to może się zmienić
Kto jest największym beneficjentem wprowadzonych zmian?
Największym beneficjentem zmian były rodziny oraz osoby samotnie wychowujące dzieci. Wiceszef resortu finansów zapowiedział także prace nad uproszczeniem systemu podatkowego.
Przygotowujemy dużą zmianę ordynacji podatkowej. Będziemy ją konsultować ze wszystkimi zainteresowanymi, aby wypracować jak najlepszy projekt. Tam będzie m.in. uproszczone postępowanie, limity zapłaty przez podatnika, korekta deklaracji bez wniosku o nadpłatę, uproszczenie korygowania deklaracji, dalsze przenoszenie czynności kontrolnych na rzecz czynności sprawdzających – wyliczył wiceminister Artur Soboń.
Prace nad zmianą są rozłożone w czasie.
Źródło: radiomaryja.pl