Fundacje charytatywne w Polsce lubią organizować zbiórki plastikowych nakrętek. Za sprawą Unii Europejskiej wkrótce to może się zmienić
Unia Europejska od dłuższego czasu przygląda się zbiórkom plastikowych nakrętek w celach charytatywnych. Bruksela chce wprowadzić nowe przepisy dotyczące produkcji butelek pod nazwą Single Use Plastic.
- W Polsce bardzo popularną metodą na pozyskanie funduszy przez fundacje charytatywne są zbiórki plastikowych nakrętek, które są następnie sprzedawane firmom recyklingowym.
- To bardzo nie podoba się Unii Europejskiej, która przyjęła dyrektywę Single Use Plastic.
- Według Brukseli nowe przepisy będą bardziej ekologiczne niż dotychczas.
Jak informują pracownicy portalu "Prawo.pl", jedną z konsekwencji wprowadzenia unijnej dyrektywy Single Use Plastic będzie obowiązek przytwierdzania plastikowych nakrętek do butelek. Ten zapis ma wejść w życie w połowie przyszłego roku.
Skutkiem unijnej dyrektywy będzie brak możliwości prowadzenia charytatywnych zbiórek plastikowych nakrętek. W Polsce wiele organizacji pożytku publicznego przeznacza pieniądze ze sprzedaży tego surowca na przykład na zakup wózków inwalidzkich lub przekazuje dochód innym potrzebującym.
Dyrektywa SUP jest jedną z unijnych legislacji, które mają chronić środowisko przed sztucznymi i trującymi odpadami, a także przed negatywnymi skutkami zmian klimatycznych wywołanych przez człowieka. Regulacje Unii Europejskiej w tym zakresie przewidują między innymi zaostrzenie reguł dotyczących klas energetycznych telewizorów, jak również dążenie do zerowej emisji spalin samochodowych.
Czytaj więcej: Protest przeciwko budowie polskiej elektrowni atomowej. "Na miejscu ma pojawić się m. in. jedna z niemieckich telewizji"
Trudna prawda o zbiórkach nakrętek
Zdaniem unijnych ustawodawców, przytwierdzenie na stałe nakrętki do butelki umożliwi poddanie recyklingowi całego opakowania z tworzywa sztucznego. Eksperci twierdzą natomiast, że prowadzone w Polsce charytatywne zbiórki nakrętek były lekcją segregacji odpadów. W rozmowie z autorem serwisu 'Prawo.pl" Szymon Dziak-Czekan ze stowarzyszenia Polski Recykling powiedział, że na takich inicjatywach korzystało nie tylko środowisko, ale również fundacje.
Ale jeżeli w całej Polsce mamy już od kilku lat odbiór odpadów komunalnych w podziale na pięć frakcji, to zbieranie nakrętek oddzielnie traci sens - powiedział Szymon Dziak-Czekan.
Zdaniem dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw Piotra Szewczyka zbieranie plastikowych nakrętek to kłamstwo. Ekspert twierdzi również, że wprowadza ono chaos informacyjny.
Zyskujemy na nich niewielką ilość zebranych nakrętek, ale tracimy pozostałą, odkręconą część, bo te odkręcone nakrętki trafiają w sortowni do frakcji drobnej, a stamtąd nikt już ich nie odzyska. Stąd unijny nakaz przytwierdzania nakrętki do butelki - wyjaśnił Piotr Szewczyk.
W styczniu dziennikarze "Rzeczpospolitej" podali, że konsekwencją dyrektywy SUP będą również kary dla tych producentów plastikowych opakowań, którzy nie zbiorą przynajmniej 77 proc. wprowadzonego na rynek tworzywa sztucznego.
Źródło: dorzeczy.pl, prawo.pl