Wspieraj wolne media

Ostatnie zmiany w szkolnictwie sprzeczne z konstytucją. Prawnicy z Ordo Iuris opublikowali opinię w tej sprawie

10
0
0
Szefowa MEN Barbara Nowacka
Szefowa MEN Barbara Nowacka / Fot. PAP/Andrzej Lange

- To pogląd sprzeczny z zasadą pierwszeństwa wychowawczego rodziców wyrażoną w art. 48 Konstytucji RP- podkreślają prawnicy instytutu Ordo Iuris.

Zmiany w szkolnictwie sprzeczne z konstytucją

W dniu 3 kwietnia 2024 r. w wywiadzie dla PAP minister edukacji w rządzie Donalda Tuska Barbara Nowacka zadeklarowała, że „to szkoła służy edukacji, edukacji nie ma służyć dom". Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris zauważa, że słowa Nowackiej są sprzeczne z zasadą pierwszeństwa wychowawczego rodziców, wyrażoną w Konstytucji RP.

To pogląd sprzeczny z zasadą pierwszeństwa wychowawczego rodziców, wyrażoną w obecnie obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483) – w artykule 48 ustęp 1 („Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami”) oraz uszczegółowioną w artykule 53 ustęp 3 zdanie 1 („Rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami”)- przytaczają ustawę zasadniczą prawnicy Ordo Iuris.

Instytut przytacza również nauczanie św. Jana Pawła II. Polski papież o roli rodziców w edukacji najmłodszych wypowiadał się m.in. 2 lutego 1994 r., w ramach trwającego Roku Rodziny, w skierowanym wówczas Liście do Rodzin „Gratissimam sane”.

Bezpośrednimi wychowawcami w stosunku do swoich dzieci pozostają zawsze na pierwszym miejscu rodzice. Rodzice mają też w tej dziedzinie pierwsze i podstawowe uprawnienia. Są wychowawcami, ponieważ są rodzicami. Jeśli zadanie to rodzice z kolei dzielą z innymi ludźmi, a także z instytucjami, na przykład z Kościołem i państwem, to zawiera się w tym prawidłowe odzwierciedlenie zasady pomocniczości. Rodzice nie są w stanie zaspokoić wszystkich zapotrzebowań całościowego procesu wychowawczego, zwłaszcza gdy chodzi o wykształcenie, ale również gdy chodzi o całą szeroką dziedzinę uspołecznienia. W tych dziedzinach, gdzie rodzina nie może skutecznie działać sama, zasada pomocniczości wspiera miłość rodzicielską, odpowiada dobru rodziny. Pomocniczość dopełnia w ten sposób miłość rodzicielską, a równocześnie potwierdza jej fundamentalny charakter. Wszyscy inni uczestnicy procesu wychowawczego działają poniekąd w imieniu rodziców, w oparciu o ich zgodę, a w pewnej mierze nawet ich zlecenie - przytaczają słowa papieża w swej opinii prawnicy.

 

Źródło: twitter.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
10
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo