Premier Węgier stawia twarde warunki Ukrainie. Broni interesu swojego narodu. Orban: "Nie będziemy wspierać Ukrainy w żadnej sprawie na arenie międzynarodowej"

14
0
0
Premier Węgier Viktor Orban
Premier Węgier Viktor Orban / Fot. PAP/EPA/Zoltan Mathe

Premier Węgier Viktor Orban podkreślił podczas wystąpienia przed parlamentem, że Węgry będą bronić interesu swoich obywateli na ukraińskim Zakarpaciu. Spór węgiersko-ukraiński trwa co najmniej od jesieni 2017 roku, gdy ukraiński parlament przyjął nową ustawę oświatową.

Premier Węgier Viktor Orban podkreślił podczas wystąpienia przed parlamentem, że Węgry będą bronić interesu swoich obywateli na ukraińskim Zakarpaciu. Miał on na myśli szczególnie nauczanie w tamtejszych szkołach należące i założone przez węgierską społeczność.

Na początku roku szkolnego władze szkoły średniej w Mukaczewie na Zakarpaciu zakazały śpiewania węgierskiego hymnu narodowego i noszenia węgierskich barw narodowych na imprezach szkolnych - powiedział premier Węgier.

Ukraińcy od lat nękają węgierskie szkoły, chcą przekształcić je w szkoły ukraińskie, a jeśli to nie zadziała, chcą je zamknąć - wyjaśnił Viktor Orban.

Czytaj więcej: Budka został pobity w Galerii Katowickiej? Ziobro przeanalizował i skomentował całe zajście. Mamy nagranie wideo z kamer monitoringu [WIDEO]

Spór ukraińsko-węgierski o Zakarpacie

Spór węgiersko-ukraiński trwa co najmniej od jesieni 2017 roku, gdy ukraiński parlament przyjął nową ustawę oświatową. Budapeszt twierdzi, że uderza ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu, gdyż ogranicza prawo do nauczania w języku ojczystym. Z powodu sporu Węgry przez lata blokowały posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na najwyższym szczeblu. W ostatnim czasie strona ukraińska wyraziła jednak gotowość do rozmów na temat ewentualnych zmian w przepisach dotyczących mniejszości narodowych.

W swoim parlamentarnym wystąpieniu premier odniósł się również do wprowadzonego 15 września jednostronnego embarga na ukraińskie produkty rolne.

Bruksela zniosła zakaz na korzyść Ukrainy. Jest to poważne naruszenie interesów krajów Europy Środkowej, które rujnuje również węgierskich rolników - zaznaczył Orban.

 

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
14
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo