Wspieraj wolne media

Sejm przyjął przepisy o dalszej pomocy Ukraińców. Łukasz Warzecha dotarł do interesujących statystyk. Zobacz ile Ukraińcy odpłacili się Polsce w podatkach

2
1
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

Publicysta "Do Rzeczy" Łukasz Warzecha dotarł do intrygujących danych. Chodzi o informacje przekazane przez Ministerstwo Finansów w sprawie podatków wpłacanych przez Ukraińców. W ostatnich dniach Sejm przyjął ustawę o dalszym wsparciu obywateli tego kraju.

Jak wynika z informacji Ministerstwa Finansów pozyskanych przez publicystę "Do Rzeczy" Łukasza Warzechy w 2022 r.  wpływy z tytułu podatku PIT od obywateli Ukrainy wynosiły 801,5 mln złotych, a VAT – 260,5 mln złotych. Natomiast w 2023 r. było to 997,5 mln złotych z tytułu podatku PIT i 492,5 mln złotych z VAT.

Z kolei VAT z konsumpcji w 2023 r. przy założeniu, że w Polsce konsumowany jest cały dochód, przy efektywnej średniej stopie VAT 16,95 proc. wyniósł 3,7 mld zł.

Nie muszę chyba pisać, że ten poziom wpływów dalece różni się od optymistycznych opowieści o wielu miliardach płynących do kasy państwa i nijak nie pokrywa wydatków, związanych z obecnością obywateli Ukrainy w naszym kraju - ocenił łukasz Warzecha.

Czytaj więcej: Dotacje dla używanych aut elektrycznych. Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności zadowolone ze zmian

Sejm przyjął przepisy w sprawie dalszej pomocy Ukraińcom

Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Zakłada on przedłużenie możliwości ich legalnego pobytu w Polsce do 30 września 2025 r. Za wnioskiem Konfederacji o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu głosowało 22 posłów, przeciw głosowało 401. 

Projekt dotyczy przedłużenia do dnia 30 września 2025 r. okresu, w którym pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju w związku z wojną na Ukrainie, jest uznawany za legalny oraz związanego z tym dostępu do świadczeń zdrowotnych, świadczeń rodzinnych i socjalnych, świadczeń wypłacanych przez ZUS oraz możliwości pobytu w obiektach zbiorowego zakwaterowania.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk zaznaczył, że zdecydowano się przedłużyć możliwość pobytu obywateli Ukrainy na dłuższy czas niż zakłada dyrektywa UE.

Dyrektywa zakłada przedłużenie do 4 marca 2025r., natomiast my zdecydowaliśmy się zaproponować (…) przedłużenie do 30 września, po to by kilka kwestii w niej rozwiązać - powiedział.

Dodał, że nowelizacja wprowadza też możliwość “zmiany ochrony tymczasowej, czyli obecnego statusu pobytowego, na podstawie którego uchodźcy z Ukrainy w Polsce przebywają na pobyt tymczasowy”. Będzie on przyznawany na trzy lata.

Źródło: dorzeczy.pl, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo