Ukraina chce dostać się do Unii Europejskiej. Bruksela przekazała listę warunków do wypełnienia. Kijów walczy z ogromną korupcją w ich kraju, także w Sądzie Najwyższym
Od ponad roku Ukraina pragnie przystąpić do Unii Europejskiej, a prezydent Wołodymyr Zełeński podpisał nawet specjalne dokumenty uruchamiające proces wejścia. Jednakże Kijów musi spełnić wiele warunków, w tym zwalczyć niewyobrażalną skalę korupcji w ich kraju.
- W zeszłym roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał specjalne dokumenty uruchamiające proces przystępowania do Unii Europejskiej.
- Proces akcesyjny trwa nawet wiele lat, gdyż Bruksela bardzo rygorystycznie podchodzi do każdego państwa.
- Jednym z głównych przeszkód Kijowa w drodze do wspólnoty europejskiej jest ogromna korupcja w tym kraju.
- Zobacz także: Kaczyński zaskoczył wszystkich deklaracją Prawa i Sprawiedliwości. Rządowi inflacja absolutnie nie straszna. PKO BP oszacował koszt nowych programów socjalnych
Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy nie wskazało nikogo oskarżonego o korupcję, ale lokalne medialne poinformowały, że prezes Sądu Najwyższego Wsiewołod Kniaziew został zatrzymany pod zarzutem przyjęcia łapówki w wysokości 3 mln dolarów. Według medialnych źródeł pieniądze pochodziły od sponsorów ukraińskiego miliardera Kostiantyna Żewago, który został aresztowany we Francji w grudniu na wniosek Kijowa w związku z zarzutami defraudacji. Oligarcha powiedział sądowi, że nie zrobił nic złego i nie powinien podlegać ekstradycji.
Krajowe władze zajmujące się zwalczaniem korupcji opublikowały zdjęcie na swojej stronie na Facebooku, gdzie poinformowały, że korupcję w Sądzie Najwyższym wykryto po dochodzeniu przeprowadzonym przez NABU i biuro Specjalnego Prokuratora Antykorupcyjnego.
NABU i SAP ujawniły korupcję na dużą skalę w Sądzie Najwyższym, a mianowicie plan przyjmowania łapówek przez kierownictwo i sędziów Sądu Najwyższego.
Ukraina walczy z korupcją
Bruksela uczyniła walkę z korupcją warunkiem wstępnym przystąpienia Kijowa do Unii Europejskiej. Pomimo postępów w ostatnich latach, Ukraina zajmuje 116 miejsce na 180 krajów w Indeksie Percepcji Korupcji Transparency International.
Ukraina wystąpiła o członkostwo w UE w lutym 2022 r., a w czerwcu 2022 r. uzyskała status kraju kandydującego do UE. Rada podejmie decyzję o dalszych krokach, gdy Ukraina spełni warunki określone w opinii Komisji Europejskiej w sprawie wniosku Ukrainy o członkostwo w UE. Równolegle do procesu rozszerzenia, UE i Ukraina współpracują też, by wzmocnić stosunki polityczne i gospodarcze, w tym w ramach Partnerstwa Wschodniego.
Źródło: dorzeczy.pl