Wspieraj wolne media

Ograniczenie emisji metanu w kopalniach. Zmiany uderzą w polskie górnictwo. Zobacz jakie kary mogą spotkać za przekroczenie limitów

0
1
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

Unia Europejska poparła przepisy w sprawie ograniczenia emisji metanu w sektorze energetycznym między innymi w kopalniach węgla w Polsce. Część z nich została złagodzona dzięki poprawkom Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Zobacz jakie kary mogą spotkać za przekroczenie limitów.

Unia Europejska poparła przepisy w sprawie ograniczenia emisji metanu w sektorze energetycznym między innymi w kopalniach węgla w Polsce. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska powiedziała, że groźne dla górnictwa rozporządzenie zostało złagodzone dzięki przyjętym poprawkom grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. 

W pierwotnej wersji przedstawionej przez Komisję Europejską była mowa o limicie emisji wynoszącym 0,5 tony metanu na kilotonę wydobytego węgla. To mogło doprowadzić do bankructwa wielu kopalń. Ostatecznie ustalono go na 5 ton metanu na kilotonę wydobytego węgla. Wprowadzono też zapis, aby ten próg stosować wobec operatora, jeżeli prowadzi kilka kopalń.

Bardzo długie negocjacje, a przede wszystkim aktywność „Solidarności”, dyscyplinowanie posłów z Koalicji 13 grudnia, która ma większość w Parlamencie Europejskim, czyli Lewicy i Platformy Obywatelskiej spowodowało, że wszystkie moje poprawki – Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – zostały przyjęte przez wszystkie grupy polityczne. Złagodzono przepisy tak dalece, że polskie kopalnie mogą być spokojne - przekazała europoseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska.

Czytaj więcej: Dramatyczna sytuacja w PKP Cargo. Część pracowników odesłana na urlop. Spółka w przeszłości wprowadzała podobne rozwiązanie

Jakie czekają kary za przekraczanie limitów emisji metanu?

Unia Europejska zmieniła również zapisy w taryfikatorze karnym.Opłaty za kary będą trafiały do budżetu państwa, a następnie do kopalni na inwestycje w technologie ograniczania emisji metanu.

Według nowych przepisów firmy energetyczne będą musiały wykrywać i naprawiać wycieki. Będą musiały również mierzyć emisję metanu i sporządzać sprawozdania. Państwa członkowskie mają także mierzyć i monitorować emisje z kopalń węgla. W 2028 r. Komisja Europejska dokona przeglądu jego stosowania.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo