Wspieraj wolne media

Nowa władza w Polsce, nowa sytuacja geopolityczna. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka liczy na poprawę relacji. Wtóruje mu polski Wicemarszałek Senatu Maciej Żywno

0
0
0
Wicemarszałek Senatu Maciej Żywno
Wicemarszałek Senatu Maciej Żywno / Fot. Youtube

Niedawno prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka bardzo pozytywnie wypowiedział się na temat zmian na polskiej scenie politycznej. Z kolei Wicemarszałek Senatu Maciej Żywno z Polski 2050 przekonywał w rozmowie z "Wirtualną Polską", że należy podjąć rozmowy ze wschodnim sąsiadem. Głównie miał on na myśli sytuację związaną z nielegalną imigracją.

Wicemarszałek Senatu Maciej Żywno z Polski 2050 w rozmowie z "Wirtualną Polską" stwierdził, że Polska powinna wznowić relacje dyplomatyczne z Białorusią. Jego zdaniem należałoby omówić z białoruskim rządem sytuację z nielegalnymi imigrantami. 

Ja pamiętam, jak w 2007 roku, jako wojewoda podlaski, byłem jednym z tych, który został wysłany na niskim poziomie, czyli regionalnym, do pierwszych kontaktów po to, żeby odblokować sytuację Polaków na Grodzieńszczyźnie. To był drobny krok, który pozwolił choćby zajmować się kolejkami na granicy, czyli takim stopniowym działaniem - opowiadał Wicemarszałek Senatu.

Polityk dodaje, że jeżeli chodzi o relacje z Białorusią, to Polska musi się przełamać.

Jeśli chcemy zatrzymać kryzys humanitarny, musimy szukać sposobów dotarcia, może nacisków, dyplomacji, by oni zmniejszyli ilość wchodzących na pas graniczny ludzi - dodał polityk Polski 2050.

Czytaj więcej: Orla Straż: Po miesiącach przygotowań, budowy i starań szkoła w Zomani w Iraku ruszyła

Mińsk wysyła sygnał do Warszawy

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka jest najwyraźniej bardzo zadowolony z ostatnich zmian politycznych w naszym kraju. Pogratulował on na ostatniej z konferencji prasowych polskiemu społeczeństwu, które wybrało do Sejmu nową większość. 

Polacy spisali się naprawdę dobrze. Nie spodziewałem się takiego wyniku. Po prostu odmówili udziału w tej grze z PiS. Kibicuję Polakom. Dobra robota  - stwierdził Prezydent Białorusi.

Jego słowa przytacza białoruska państwowa agencja BelTA. Stwierdził, że polska opozycja to nie są ludzie jego pokroju, ale przedstawiają bardziej przyjazną dla Białorusi politykę.

Oni nie są może naszymi ludźmi. Jeszcze nie chcą z nami rozmawiać, ale to już inni ludzie. Polacy im pokazali: jeśli nie będziecie nas słuchać, zagłosujemy za waszym odejściem - zaznaczył Aleksander Łukaszenka.

Alaksandr Łukaszenka przekonuje, że Białoruś zawsze jest chętna pomóc swoim sąsiadom. 

Nasi sąsiedzi są dani przez Boga i powinniśmy żyć z nimi w zgodzie - wyjaśnił.

Prezydent Aleksander Łukaszenka w dniu 11 listopada opublikował nawet list gratulacyjny z okazji polskiego Święta Niepodległości, gdzie wyraził nadzieję na poprawę stosunków dyplomatycznych.

W imieniu narodu Republiki Białoruś i swoim własnym składam szczere gratulacje z okazji Święta Niepodległości. W naszej wspólnej przeszłości — stulecia ogólnego chrześcijańskiego i kulturowego dziedzictwa, szerokie i przyjazne kontakty między mieszkańcami obu krajów. Przyszłość zaś możemy budować tylko uważnie podchodząc do wydarzeń historycznych i  umacniając więzi oparte na zasadach partnerstwa i zaufania. Białorusini szanują wybór, którego ostatnio dokonaliście. Wyraźnie bowiem pokazał on chęć zaprzestania bezsensownego poszukiwania wewnętrznych sprzeczności i zewnętrznych zagrożeń - czytamy w liście.

Mam nadzieję, że w Warszawie wysłuchają głosu swoich obywateli z apelem o życie w pokoju i zgodzie z przedstawicielami wszystkich narodów i wyznań, oraz dostrzegą przyjazną dłoń współpracy wyciągniętą przez Białoruś. Przekonany jestem, że najlepszą gwarancją bezpieczeństwa Waszego kraju jest dziś przyjazne sąsiedztwo, zakończenie nieuzasadnionej militaryzacji kraju i wyścigu zbrojeń. Tylko razem, krok po kroku, będziemy mogli przyczynić się do przezwyciężenia konfrontacji w naszym regionie. Strona Białoruska jest na to gotowa. Szczerze życzę wszystkim mieszkańcom Polski bezchmurnego nieba i pewności dnia jutrzejszego - dodał Prezydent Białorusi.

Źródło: dorzeczy.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo