Odbyło się 22. spotkanie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Omawiano problematykę rozwoju gmin wiejskich. Ardanowski: "Apeluję do ministerstwa rolnictwa o edukację rolników"
W środę odbyło się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie Polski dotyczące problemu rozwoju gmin, w których rolnictwo jest dominującą formą działalności gospodarczej.
- W środę odbyło się kolejne posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie Polski.
- Podczas spotkania omówiono kwestię rozwoju gmin wiejskich oraz kłopotliwych inspekcji rolników.
- Przewodniczący rady Jan Krzysztof Ardanowski wystosował również apel do ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi.
- Zobacz także: Spadek inflacji oznacza spadek cen? Polaków zapytano, czy ma to istotny wpływ na spadek cen na półkach sklepowych. Zobacz wynik sondażu
W ocenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie Polski ułatwienie sprzedaży bezpośredniej czy znalezienie dodatkowych źródeł dochodu jest konieczne, aby stymulować rozwój w gminach oddalonych od miast.
Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił się m.in. do resortu rolnictwa o szersze działania edukacyjne dla rolników, którzy chcą prowadzić handel detaliczny.
Zachęcam i proszę również Ministerstwo Rolnictwa i inspekcje odpowiedzialne za bezpieczeństwo o większą akcję edukacyjną dla rolników: podpowiadanie, tłumaczenie, wyjaśnianie, jakie trzeba spełnić wymagania w gospodarstwach, by żywność była bezpieczna, a nie wyciąganie bloczka z mandatami i od razu, „na dzień dobry”, zniechęcanie kogoś do takich działań. To jest wszystko do pogodzenia. Nam wszystkim powinno zależeć na tym, żeby gospodarstw zajmujących się przetwórstwem i sprzedażą na rynkach lokalnych było jak najwięcej - powiedział przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski.
Dolegliwe kontrole rolników
Wyjaśnił, że do przedstawicieli Rady doszły głosy z różnych regionów Polski o bardzo drobiazgowych i dolegliwych kontrolach inspekcji. Jan Krzysztof Ardanowski stwierdził, że kontrole są konieczne, ale powinny być adekwatne do skali działalności.
Prezydencka Rada na środowym posiedzeniu rozmawiała również o unijnych dopłatach, problemach z biurokracją przy składaniu wniosków, rozwoju agroturystyki i prowadzeniu tzw. gospodarstw opiekuńczych. Było to już 22. posiedzenie tego organu.
Źródło: radiomaryja.pl