Wspieraj wolne media

Obywatelska inicjatywa "RozliczaMy Niemców". O co w niej chodzi? Jak się podpisać?

23
0
6
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Wikimedia Commons

Podczas rozpoczęcia Marszu Powstania Warszawskiego, Robert Bąkiewicz poinformował o inicjatywie obywatelskiej Rot Marszu Niepodległości. Zobacz o co w niej chodzi oraz jak się pod nią podpisać.

Prezes Rot Marszu Niepodległości wskazał również, że Polacy na początku przemiany w 1989 r. chcieli nawiązać z Niemcami przyjazne stosunki, lecz z biegiem lat okazało się, że Niemcy nigdy nie zrezygnowali z dawnych marzeń o tysiącletniej Rzeszy Adolfa Hitlera.

Ten naród niemiecki, który kłamie i oszukuje, chce nas pouczać dzisiaj o tym jak mamy żyć, jak mamy budować własny kraj, jak mamy budować własną ojczyznę, bo my Polacy się pomyliliśmy. Jesteśmy dobrym narodem i myśleliśmy, że po 89 roku różne sprawy zmienią się, a nasi sąsiedzi będą inni pomimo kilkuset letnich doświadczeń, ale to mit. Niemcy się nie zmieniły, Niemcy chcą dalej rządzić, chcą dalej uważać się za rasę, która jest lepsza od Polaków i my dzisiaj na to nie możemy pozwolić - podkreślił.

Zapowiedział również, że Roty Marszu Niepodległości przeprowadzą kampanię, która wymusi na polskim rządzie zdawanie corocznego raportu w sprawie reparacji wojennych od Niemiec.

Dzisiaj my, jako Roty Marszu Niepodległości w ramach kampanii sprawiedliwości i prawdy podejmiemy inicjatywę obywatelską. Będzie zobowiązywała rząd do corocznego raportu o tym, jakie zrobiono postępy ws. reparacji - zapowiedział Robert Bąkiewicz.

Czytaj więcej: Marsz Powstania Warszawskiego. Bąkiewicz: "Niemcy chcą dalej uważać się za rasę, która jest lepsza od Polaków"

"RozliczaMy Niemców" - o co w niej chodzi?

Kwestie reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia za straty osobowe i materialne wyrządzone Narodowi Polskiemu przez Niemcy podczas II wojny światowej po upływie niemal 80 lat od zakończenia tego konfliktu nie doczekały się skutecznego i satysfakcjonującego rozwiązania.

Bierzemy sprawy we własne ręce i rozpoczynamy obywatelską inicjatywę #RozliczaMyNiemców! Dzięki zaproponowanemu przez nas projektowi ustawy, zobligujemy Polski Rząd do corocznego sprawozdania przed Narodem Polskim z podejmowanych działań prowadzących do rozliczenia niemieckich zbrodni - czytamy na stronie organizatorów inicjatywy.

Jak czytamy w projekcie ustawy, jej celem jest ułatwienie Polakom uzyskania informacji na temat działań polskiego państwa w zakresie rozliczenia zbrodni dokonanych przez nazistowskie Niemcy. W uzasadnieniu podkreślono, że do tej pory nie zostały one rozliczone, a szereg poszkodowanych polskich obywateli nie otrzymało zadośćuczynienia. Zaznaczono również, że Niemcy bezprawnie odmawiają wypłaty odszkodowania.

Polscy obywatele nie mają możliwości samodzielnego dochodzenia należnego im zadośćuczynienia w Niemczech. Republika Federalna Niemiec bezprawnie odmawia wypłaty Polsce i Polakom należnych im świadczeń za zbrodnie wyrządzone przez Niemców podczas II wojny światowej. Oznacza to, że obowiązek odszkodowawczy nadal nie został zrealizowany - czytamy w projekcie ustawy.

"RozliczaMy Niemców" - jak podpisać?

Inicjatywa obywatelska "RozliczaMy Niemców" oraz projekt wspomnianej wyżej ustawy można znaleźć na stronie organizatorów. Aby można było złożyć projekt do Sejmu należy uzbierać pod nią co najmniej 100 tysięcy podpisów polskich obywateli. Organizatorzy zachęcają więc do wzięcia udziału w zbiórce podpisów, a projekt arkusza można znaleźć na stronie w okienku "Lista Poparcia". Zebrane podpisy należy przesłać drogą pocztową pod wskazany adres: ul. Przechodnia 32, 05-800 Pruszków. 

Zbierzemy 100.000 podpisów pod ustawą, która zobowiąże polskie władze do przedstawiania corocznego raportu o postępach ws uzyskania odszkodowań. Niemcy zapłacą za zbrodnie dokonane na Polakach - apeluje Robert Bąkiewicz.

Ponadto od momentu rejestracji komitetu, organizatorzy mają zaledwie trzy miesiące na złożenie podpisów, dlatego aby rozpowszechnić inicjatywę organizatorzy proszą o dobrowolne wpłaty, które pomogą w reklamie inicjatywy, a także na zapewnienie innych potrzebnych działań. 

Pozyskane fundusze będą wydatkowane na opłacenie kosztów kampanii informacyjnej, takich jak:

  • banery i reklama akcji w mediach społecznościowych, by poinformować o zbiórce jak największą liczbę osób
  • gadżety reklamowe
  • namioty dla punktów zbierania podpisów
  • transport, w tym paliwo
  • nagłośnienie.

Źródło: tvmn.pl, twitter.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
23
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo