Wspieraj wolne media

Obiekt Olimpijski uszkodzony przez protestujących we Francji

2
0
1
Aubervilliers
Aubervilliers / Fot. Twitter

Trwające zamieszki we Francji spowodowały uszkodzenia budowanego centrum wodnego Aubervilliers, które miało być wykorzystane jako obiekt treningowy podczas przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Protestujący wybili szyby w oknach tego obiektu, jako reakcję na tragiczną śmierć 17-letniego chłopca, który został zastrzelony przez policję. Zamieszki i akt wandalizmu nasiliły się w różnych miastach Francji, a prezydent Emmanuel Macron zwołał nadzwyczajne spotkanie w celu rozwiązania sytuacji.

Zamieszki we Francji wybuchły po śmierci 17-letniego chłopca w wyniku interwencji policji. Niepokoje doprowadziły do uszkodzenia centrum wodnego Aubervilliers, które miało być ważnym obiektem treningowym dla sportowców uczestniczących w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w przyszłym roku.

Protestujący powodują zniszczenie

Podczas protestów, uczestnicy zamieszek zaatakowali centrum wodne, niszcząc okna i podpalając zaparkowane w pobliżu autobusy. Firma Solideo, odpowiedzialna za dostarczenie infrastruktury igrzysk, potwierdziła uszkodzenia fasady budynku. Rozruchy objęły wiele miast w całym kraju, w tym Marsylię, Lyon, Pau, Tuluzę i Lille.

Protestujący wyrazili swój "sprzeciw" poprzez podpalanie samochodów, blokowanie ulic i atakowanie władz. Napisy "zemsta za Nahela" pojawiły się na budynkach i przystankach autobusowych. Prezydent Emmanuel Macron skrócił swoją podróż do Brukseli na szczyt Unii Europejskiej i zwołał nadzwyczajne spotkanie ministrów w celu rozwiązania kryzysu.

Odwołanie koncertu przez protesty

W wyniku zamieszek odwołano również dwa koncerty piosenkarki Mylène Farmer, które miały odbyć się na Stade de France. Obiekt ten ma być areną zawodów lekkoatletycznych i rugby siódemek podczas Igrzysk Olimpijskich.

Francuskie władze wzmocniły siły policyjne, rozmieszczając około 40 000 policjantów i żandarmów w całym kraju. W niektórych gminach wokół Paryża wprowadzono godzinę policyjną i zakaz zgromadzeń publicznych.

Wywiad z matką Nahela

Matka Nahela, Mounia, udzieliła swojego pierwszego wywiadu mediom od tragicznego zdarzenia. W rozmowie z France 5 powiedziała: "Nie winię policji, winię jedną osobę: tę, która odebrała życie mojemu synowi". Przez to wydarzenie, które miało miejsce podczas rutynowej kontroli drogowej, ponownie narosły napięcia związane z problemami z policją i profilowaniem rasowym we Francji.

Źródło: tvmn.pl, insidethegames.biz

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo