ONZ wysuwa oskarżenia pod adresem Izraela. Chodzi o łamanie prawa międzynarodowego
Organizacja Narodów Zjednoczonych oświadczyła, że izraelska blokada Strefy Gazy narusza prawo międzynarodowe.
- Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Volker Türk zwrócił uwagę, że na skutek izraelskich nalotów odwetowych ucierpiały budynki mieszkalne i szkoły w Strefie Gazy.
- Wezwał też obie strony do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i zaprzestania ataków wymierzonych w ludność cywilną.
- Zaznaczył że porywanie przez Hamas zakładników jest również zabronione na mocy prawa międzynarodowego.
- Zobacz także: Izraelskie wojsko przygotowuje się do natarcia. Tel-Awiw wezwał mieszkańców Gazy do ewakuacji. Hamas blokuje apel, a Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega Izrael
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oskarżył we wtorek izraelski rząd o złamanie prawa międzynarodowego przez całkowitą blokadę Strefy Gazy w odpowiedzi na atak Hamasu, podał Reuters.
Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Volker Türk zwrócił uwagę, że na skutek izraelskich nalotów odwetowych ucierpiały budynki mieszkalne i szkoły w Strefie Gazy. Wezwał też obie strony do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i zaprzestania ataków wymierzonych w ludność cywilną.
Türk domaga się uwolnienia cywilów
Potępił też “masowe zabójstwa dokonywane przez członków palestyńskich grup zbrojnych”, zaznaczył że porywanie przez Hamas zakładników jest również zabronione na mocy prawa międzynarodowego. Domaga się uwolnienia cywilów.
To przerażające i głęboko niepokojące widzieć zdjęcia osób schwytanych przez palestyńskie grupy zbrojne oraz słyszeć doniesienia o zabójstwach i profanacji ich ciał - powiedział.
Czytaj także: Niemcy próbują wpływać na wybory w Polsce. "To raczej sabotaż niż polityka"
Europa nie wstrzyma funduszy dla Palestyny
Josep Borrell powiedział, że “przytłaczająca większość państw członkowskich uznała, że trzeba kontynuować wsparcie dla Autonomii Palestyńskiej”. Zaznaczył, że blokowanie środków byłoby błędem.
Ukaranie całego narodu palestyńskiego zaszkodziłoby interesom UE w regionie i jeszcze bardziej ośmieliłoby terrorystów - wyjaśnił.
Komisja Europejska zamierza przeprowadzić przegląd funduszy rozwojowych dla Palestyny, by upewnić się, że nie trafiają na przygotowania lub działania terrorystyczne.
UE jest głównym darczyńcą dla Palestyńczyków. Zobowiązała się do wsparcia finansowego w wysokości 1,18 mld euro w latach 2021-2024 (zostało jeszcze 691 mln do wydania) w ramach wspólnego programu dla Zachodniego Brzegu oraz Strefy Gazy, która jest kontrolowana przez Hamas - podał portal Deutsche Welle.
Źródło: reuters.com, kresy.pl, dorzeczy.pl