Wspieraj wolne media

Izrael przeprowadza naloty na rzekome cele Hamasu. Organizacja Narodów Zjednoczonych alarmuje w sprawie Strefy Gazy. "Ponad 260 tysięcy mieszkańców musiało opuścić domy"

0
0
0
Atak na Strefę Gazy
Atak na Strefę Gazy / Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy w izraelskich nalotach na Gazę zostało zniszczonych ponad 1000 budynków mieszkalnych, a 560 zostało trwale uszkodzonych.

  • W sobotę rządzący Strefą Gazy Hamas zaatakował Izrael, zabijając ponad 1200 osób i porywając cywili, którzy mają pełnić rolę zakładników.
  • Wojsko izraelskie od tego czasu przeprowadza regularne naloty rakietowe na Gazę.
  • Organizacja Narodów Zjednoczonych informuje o ogromnych problemach i zagrożeniu dla zwykłych Palestyńczyków.
  • Zobacz także: Była feministka do Scheuring-Wielgus: "Czy Pani chce zrobić z Polski nowy burdel Europy?"

W sobotę rządzący Strefą Gazy Hamas zaatakował Izrael, zabijając ponad 1200 osób i porywając cywili, którzy mają pełnić rolę zakładników. Wojsko izraelskie rozpoczęło wymierzoną w tę terrorystyczną organizację operację Żelazne Miecze.

Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy w izraelskich nalotach na Gazę zostało zniszczonych ponad 1000 budynków mieszkalnych, a 560 zostało trwale uszkodzonych.

Blisko 175 tys. mieszkańców Strefy Gazy schroniło się w szkołach zorganizowanych przez ONZ, 14,5 tys. w innych placówkach edukacyjnych, a 74 tys. uciekło do sąsiadów, rodziny lub znalazło schronienie w innych miejscach, np. kościołach - przekazało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej.

Czytaj więcej: Jak wygląda sytuacja Polaków na Zachodnim Brzegu? Polskie władze wkraczają do akcji. Zbigniew Rau przejmuje kontrolę nad rozmowami ze stroną izraelską

Atak Hamasu na izraelskich cywilów 

W wyniku ataku rakietowego ze Strefy Gazy na Izrael jest co najmniej 22 zabitych i 545 rannych. Ostrzały dotknęły obszary położone nawet 80 km na północ od Tel Awiwu, wskazując na znaczną skalę ataku.

Radykalny Hamas wziął odpowiedzialność za atak rakietowy i ogłosił rozpoczęcie nowej operacji zbrojnej przeciwko Izraelowi. Dodatkowo, Hamas wezwał zbrojne grupy w Libanie do przyłączenia się do walki.

Siły Obronne Izraela poinformowały o przedostaniu się "nieokreślonej liczby terrorystów" ze Strefy Gazy na terytorium Izraela. W związku z tym ogłoszono stan wyjątkowy w promieniu 80 km od granicy Strefy Gazy. Mieszkańcy sąsiednich obszarów zostali poproszeni o pozostanie w domach.

Ostrzał nastąpił w okresie narastających napięć izraelsko-palestyńskich w rejonie Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu Jordanu. Palestyńscy bojownicy mieli także przetrzymywać zakładników w mieście Ofakim na terenie Izraela.

Ambasada Polski w Tel Awiwie odradza podróże do obszarów przygranicznych ze Strefą Gazy, Libanem i Syrią ze względu na ryzyko kolejnych ataków rakietowych. Ponadto polskie władze nawet pod ostrzałem rakietowym przeprowadzają udaną akcję ewakuacyjną Polaków przebywających w Izraelu. Pierwsi pasażerowie wylądowali bezpiecznie w Warszawie, lecz planowane są kolejne kursy samolotów wojskowych i rządowych.

 

Źródło: radiomaryja.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo