Wspieraj wolne media

Nowe reguły fiskalne w Unii Europejskiej. Trwają rozmowy ministrów finansów z całej wspólnoty. Rzeczkowska: "Obecne propozycje nie odpowiadają oczekiwaniom Polski"

1
0
0
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska / Fot. Youtube

W piątek w Brukseli odbywa się spotkanie ministrów finansów w sprawie ustalenia nowych reguł fiskalnych. Obecna na szczycie minister Magdalena Rzeczkowska przedstawiła polski punkt widzenia. Według nowych propozycji, państwa mogłyby jeszcze bardziej zadłużać swoje budżety.

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska poinformowała, że w Brukseli odbywa się w piątek spotkanie ministrów z Unii Europejskiej, którzy mają zająć się nowymi regułami fiskalnymi.

Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej rozmawiają dziś w Brukseli na temat nowych reguł fiskalnych we Wspólnocie. Obecne propozycje wciąż nie odpowiadają oczekiwaniom Polski - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Dla Polski ważny jest temat reformy ram zarządzania gospodarczego, czyli nowych reguł fiskalnych w Unii Europejskiej.

W dyskusji podkreślamy wagę wsparcia inwestycji, wsparcia priorytetów Unii Europejskiej, międzynarodowej solidarności. Chodzi o kwestie zapewnienia takich ram fiskalnych, które pozwolą na wsparcie inwestycji strategicznych. Polska domaga się mechanizmów, jakie pozwolą na uwzględnienie w ramach fiskalnych wydatków związanych ze wzmocnieniem obronności Unii Europejskiej - wyjaśniła minister.

Szef resortu finansów dodała, że w propozycji legislacyjnej, która obecnie jest na stole, tego postulatu jeszcze nie zrealizowano. Temat ten będzie dyskutowany.

Czytaj więcej: Kierowcy pracujący w polskiej firmie z certyfikatem znajomości języka polskiego na poziomie A2? "To śmiertelny cios"

Nowe reguły fiskalne w Unii Europejskiej

Nowe reguły fiskalne znoszą sztywny obowiązek redukcji zadłużenia w przypadku przekroczenia progu 60 procent PKB. Kraje z nadmiernym zadłużeniem ustalają z Komisją Europejską indywidualną ścieżkę redukcji długu w czteroletnim horyzoncie.

Dozwolony w Unii limit deficytu finansów publicznych to 3 procent PKB. Jeśli jakiś kraj znacznie go przekroczy, wtedy Komisja Europejska uruchamia procedurę nadmiernego deficytu.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo