Wspieraj wolne media

Nowa misja załogowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną

1
0
32
Start rakiety na stację kosmiczną
Start rakiety na stację kosmiczną / Fot. NASA

Kolejna, siódma już załogowa misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) wystartowała z Centrum Kosmicznego NASA na przylądku Canaveral na Florydzie. Projekt Crew-7, stanowiący wspólną inicjatywę NASA i firmy SpaceX Elona Muska, ruszył z soboty na niedzielę, przynosząc na pokładzie czworo astronautów z różnych państw. Ich zadaniem będzie zastąpienie uczestników poprzedniej misji, którzy przebywają na ISS od marca tego roku.

Załogę Crew-7 tworzą czterej astronauci z różnych narodowości: Amerykanka Jasmin Moghbeli z NASA, Duńczyk Andreas Mogensen z Europejskiej Agencji Kosmicznej, Japończyk Satoshi Furukawa oraz Rosjanin Konstantin Borisow. Ich różnorodne doświadczenia życiowe dodają unikalnych aspektów tej misji.

Opóźniony start dla dodatkowych zabezpieczeń

Start misji Crew-7 został opóźniony o jeden dzień, aby przeprowadzić dodatkowe przeglądy danych systemu podtrzymywania życia w kapsule. Warto podkreślić, że to już siódma misja załogowa SpaceX mająca na celu rotację personelu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Astronauci, którzy wyruszyli w ramach misji Crew-7, mają zróżnicowane i fascynujące historie życiowe. Jasmin Moghbeli, Amerykanka pochodzenia irańskiego, wcześniej służyła w amerykańskich siłach piechoty morskiej i brała udział w działaniach bojowych m.in. w Afganistanie. Andreas Mogensen pracował na platformach wiertniczych u wybrzeży Afryki Zachodniej, Satoshi Furukawa był przez dziesięć lat chirurgiem, a Konstantin Borisow jest sędzią w sporcie i prowadzi szkołę nurkowania.

Kontynuacja wysyłek SpaceX na ISS

Misja Crew-7 to kolejny krok w rotacji personelu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, którą prowadzi firma SpaceX. Pierwsza załogowa misja SpaceX wystartowała w maju 2020 roku, a od tego czasu firma ta regularnie dostarcza astronautów na ISS.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna działa już od ponad dwóch dekad i jest wynikiem współpracy wielu krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, Rosji, Kanady, Japonii oraz 11 państw europejskich. ISS jest ważnym symbolem międzynarodowej współpracy w dziedzinie badań kosmicznych i eksploracji kosmosu.

Źródło: tvmn.pl, RMF24

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo