Nowa lista refundowanych leków. Osiem z nich dotyczy wskazań onkologicznych. Starsi pacjenci mogą liczyć również na dofinansowanie w sprawie jednej szczepionki

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

Od nowego roku chorzy pacjenci mogą liczyć na nową listę refundowanych leków. Dotyczy ona 19 nowych terapii, w tym osiem z nich dotyczy wskazań onkologicznych. Pacjenci powyżej 65. roku życia mają także refundowaną szczepionkę przeciwko półpaścowi.

Chorzy mogą już skorzystać z refundacji 19 nowych terapii. Osiem z nich dotyczy wskazań onkologicznych. Przede wszystkim nowoczesne leki z grupy flozyn są obecnie refundowane w trzech wskazaniach: cukrzycy, niewydolności serca oraz niewydolności nerek. Najwięcej nowych terapii jest refundowanych w hematoonkologii m.in. w nowotworach urologicznych.

Nowa substancja czynna dla raka gruczołu krokowego to relugolix. Jest to lek w kategorii aptecznej i pierwszy lek tabletkowy - powiedział Maciej Miłkowski, były wiceminister zdrowia.

Maciej Miłkowski dodał, że nowe refundowane terapie dotyczą również nefrologii, neurologii, a także okulistyki.

Są to dwa wskazania: zwyrodnienie plamki żółtej, jak również cukrzycowy obrzęk plamki. Jest to bardzo dobra terapia - dodał Miłkowski.

Od 1 stycznia pacjenci powyżej 65. roku życia mają także refundowaną w 50 proc.  szczepionkę przeciwko półpaścowi.

Rząd przejmie rolę cenzora w trakcie kolejnych epidemii?

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że ma w najbliższej przyszłości zostać utworzony zespół do monitorowania sytuacji epidemiologicznej. Zespół ten ma składać się z ekspertów i naukowców.

Planujemy utworzenie zespołu ds. monitorowania sytuacji epidemiologicznej, który będzie analizował sytuację oraz przygotowywał rekomendacje - poinformowała Izabela Leszczyna.

W tej chwili zbieramy ten zespół, organizujemy - oznajmiła Minister Edukacji.

Czytaj więcej: Dyrektor Instytutu Pokolenia przedstawił raport w sprawie dzietności. Co powstrzymuje kobiety? Michał Kot: "Około 25 proc. Polek w wieku 40 lat jest bezdzietnych"

Centralne zarządzanie zdrowiem przez Światową Organizację Zdrowia

Przyjęcie międzynarodowego tzw. traktatu antypandemicznego jako pierwszy zaproponował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podczas Paris Peace Forum w listopadzie 2020 r. Wniosek natomiast poparła Rada Europejska.

Alarmowano, że “pandemia Covid-19 to problem globalny” i “żaden rząd ani żadna instytucja nie są w stanie samodzielnie stawić czoła przyszłym pandemiom”. Apel o zawarcie międzynarodowego traktatu poparli przywódcy grupy G-7 w oświadczeniu z lutego 2021 r.

W grudniu 2021 r. członkowie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) porozumieli się co do rozpoczęcia procesu redagowania i negocjowania konwencji, umowy lub innego międzynarodowego instrumentu, by poprawić profilaktykę, gotowość i reakcję pandemiczną. 

Instytut Ordo Iuris poinformował, że WHO opublikowała kolejny projekt tzw. traktatu antypandemicznego, który ma być podstawowym narzędziem tej organizacji w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych na skalę międzynarodową. 

Dotychczasowe prace nad traktatem wywoływały dyskusje, które koncentrowały się przede wszystkim na propozycji przyznania WHO centralnej roli w globalnym zarządzaniu zdrowiem, przy jednoczesnym możliwym ograniczeniu kompetencji państw członkowskich w tym zakresie - czytamy na stronie Instytutu.

Nowe poprawki obejmują m.in. dodanie definicji “strony”, według której może nią być nie tylko państwo, a także propozycję utworzenia stałego mechanizmu finansowania rozwiązań traktatowych. 

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo