Wspieraj wolne media

Dyrektor Instytutu Pokolenia przedstawił raport w sprawie dzietności. Co powstrzymuje kobiety? Michał Kot: "Około 25 proc. Polek w wieku 40 lat jest bezdzietnych"

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

Dyrektor Instytutu Pokolenia Michał Kot przedstawił w poniedziałek raport pt. Co powstrzymuje kobiety? Przyczyny bezdzietności i niskiej dzietności w Polsce. Instytut przeprowadził wnikliwe badania wśród kobiet. Michał Kot podkreślił również potrzebę przeprowadzenia takiego raportu wśród mężczyzn.

Dyrektor Instytutu Pokolenia Michał Kot przedstawił w poniedziałek raport pt. Co powstrzymuje kobiety? Przyczyny bezdzietności i niskiej dzietności w Polsce. Instytut przeprowadził wnikliwe badania wśród kobiet. Podkreślił on w czasie swojej prezentacji, że około 25 proc. Polek w wieku 40 lat nie posiada jeszcze potomstwa.

Raport dotyczy bezdzietności kobiet. W przypadku mężczyzn z oczywistych względów to trudniejsze do zbadania. Aczkolwiek Instytuy Pokolenia wskazuje w raporcie na potrzebę zrealizowania takiego badania w odniesieniu do mężczyzn - wyjaśnił Karol Darmoros.

Jak czytamy w raporcie Instytutu Pokolenia, polska demografia cechuje się, krótkimi falami wyżów, które za każdym razem słabną. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest zawierania małżeństwa w starszym wieku, co prowadzi do opóźnienia w narodzeniu pierwszego dziecka. Ponadto od kilkudziesięciu lat zauważono przyrost bezdzietnych mężczyzn i kobiet.

Demograficzny obraz Polski to przede wszystkim kolejne fale wyżów demograficznych i ich stopniowe słabnięcie, a od kilku dziesięcioleci kształtują go takie zjawiska, jak opóźnienie wieku zawierania małżeństw, opóźnienie wieku urodzenia pierwszego dziecka, zmniejszanie się wskaźnika dzietności, a w końcu znaczny przyrost bezdzietnych kobiet i mężczyzn - czytamy w raporcie.

Dalej wyjaśniono, że dzietność bada się przede wszystkim w odniesieniu do kobiet, gdyż to one są zdolne do macierzyństwa. Podkreślono, że ustalenie w badaniach mężczyzn jest o wiele trudniejsze.

Dzietność bada się przede wszystkim w odniesieniu do kobiet. Nie jest to w żadnym wypadku efekt seksizmu czy dyskryminacji płci ani sprowadzania kobiety do roli jedynie prokreacyjnej. Wynika to z faktu, że można jednoznacznie stwierdzić (kobieta może), czy i ile razy była matką, ile razy zaszła w ciążę, ile ciąż zakończyło się żywymi urodzeniami. Jest to z oczywistych względów o wiele trudniejsze w przypadku mężczyzn, którzy nie zawsze mogą mieć taką pewność co do swojego ewentualnego potomstwa - wyjaśniono w raporcie "Co powstrzymuje kobiety? Przyczyny bezdzietności i niskiej dzietności w Polsce".

Czytaj więcej: Kontrowersyjna decyzja Minister Zdrowia. Chodzi o zarządzanie epidemią. Leszczyna: "Planujemy utworzenie zespołu ds. monitorowania sytuacji epidemiologicznej"

Jakie są główne wnioski płynące z raportu "Co powstrzymuje kobiety? Przyczyny bezdzietności i niskiej dzietności w Polsce"

Autorzy badania zamieścili również kilka różnych wniosków, które przyniósł raport. Możemy w nim przeczytać między innymi, że bezdzietność to przede wszystkim składa się z wielu powodów. Wskazano, że duży wpływ na bezdzietność kobiet ma trajektoria życia, na którą bardzo często kobiety nie mają wpływu. Ponadto zauważono, że kobiety o pozostaniu matką wpływa to, czy posiadają rodzeństwo, a ponadto czy mają w dorosłym życiu dzieci, a także czy ich rodzice posiadają stabilną pracę, a także czy rodzice się nie rozstali. 

Wśród argumentów wymieniono również, że stan zdrowia także wpływa na bezdzietność. U 13,4 proc. ankietowanych kobiet ujawniono, że na bezdzietność wpływają choroby psychiczne, niepełnosprawność, ciężkie choroby genetyczne, których kobieta nie chce przekazywać dalej, swojemu potencjalnemu potomstwu.

Kobiety nieposiadające dzieci oczekują stabilizacji zawodowej i finansowej, zanim podejmą decyzję o posiadaniu potomstwa. Światowe dane pokazują, że ekonomiczne przyczyny bezdzietności są raczej drugorzędne, gdyż to właśnie w najbardziej zamożnych krajach wskaźniki te są najwyższe. A także wiele innych czynników, z którymi warto się zapoznać w raporcie "Co powstrzymuje kobiety? Przyczyny bezdzietności i niskiej dzietności w Polsce".

Konferencja prasowa Instytutu Pokolenia prezentująca wyniki z raportu na temat przyczyn bezdzietności i niskiej dzietności kobiet w Polsce. Paneliści: prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. Ewa Frątczak, prof. Elżbieta Mączyńska, dr Karol Leszczyński, Michał Kot.

 

Źródło: tvmn.pl, twitter.com/x.com, instytutpokolenia.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo