Nowa decyzja ministra kultury. 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia w stanie likwidacji
Podjąłem decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, jako kontynuacja wcześniejszego procesu - poinformował minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.
- Regionalne rozgłośnie Polskiego Radia są osobnymi spółkami - w odróżnieniu od kanałów wojewódzkich TVP3.
- Przypomnijmy, że w środę szef resortu ogłosił stan likwidacji TVP, Polskiego Radia i PAP.
- Wcześniejsza decyzja Sienkiewicza o odwołaniu prezesów tych spółek wywołała trzęsienie ziemi w mediach publicznych. Niedługo potem przestały nadawać stacje TVP Info i TVP3.
- Zobacz także: "107 minut Sienkiewicza". Politycy PiS opublikowali nagrania z rozmowy z likwidatorem PAP
W dniu dzisiejszym podjąłem decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, jako kontynuacja wcześniejszego procesu - tak brzmi treść komunikatu opublikowanego na platformie X (dawniej Twitter) przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Oświadczenie jest podpisane przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza.
W dniu dzisiejszym podjąłem decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, jako kontynuacja wcześniejszego procesu.
Bartłomiej Sienkiewicz
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego — Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) December 29, 2023
Lokalnymi rozgłośniami Polskiego Radia są: Radio Białystok, Radio Gdańsk, Radio Katowice, Radio Kielce, Radio Koszalin, Radio Kraków, Radio Lublin, Radio Łódź, Radio Olsztyn, Radio Opole, Radio Pomorza i Kujaw, Radio Poznań, Radio Rzeszów, Radio Dla Ciebie (nadaje w Warszawie), Radio Szczecin, Radio Wrocław oraz Radio Zachód (z siedzibą w Zielonej Górze).
Czytaj także: Kukiz: Nowa władza traktuje media publiczne nie jako własność wszystkich Polaków, a swój "partyjny łup"
Walka o media publiczne
Przypomnijmy, że w środę szef resortu ogłosił stan likwidacji TVP, Polskiego Radia i PAP. Wcześniejsza decyzja Sienkiewicza o odwołaniu prezesów tych spółek wywołała trzęsienie ziemi w mediach publicznych. Niedługo potem przestały nadawać stacje TVP Info i TVP3.
Wielu polityków i ekspertów mówi o tym, że działania rządu Donalda Tuska, w ramach których do mediów publicznych delegowano nowe zarządy, są niezgodne z prawem.
Prezydent Andrzej Duda, który zawetował ustawę okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 mld zł na media publiczne, powiedział, że doszło do “rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa”.
Źródło: x.com