Socjalistyczny rząd w Berlinie pogłębi problem migracyjny? W Bundestagu uchwalono nowe prawo. Ekspresowa naturalizacja i ogromny problem dla Europy
W piątek Bundestag w głosowaniu imiennym przyjął reformę przepisów dotyczących naturalizacji. Nowe przepisy mogą w przyszłości stanowić poważny problem dla innych krajów Unii Europejskiej.
- W piątek Bundestag w głosowaniu imiennym przyjął reformę przepisów dotyczących naturalizacji imigrantów.
- Nowe prawo umożliwi przeprowadzenie szybszego procesu naturalizycyjnego imigrantów.
- Nowe przepisy mogą w przyszłości stanowić poważny problem dla całej Unii Europejskiej.
- Zobacz także: MON nie będzie badał przyczyn katastrofy smoleńskiej. Kosiniak-Kamysz nie odpuści za to podkomisji Macierewicza
W piątek Bundestag w głosowaniu imiennym przyjął reformę przepisów dotyczących naturalizacji. Spośród 639 oddanych głosów 382 było za, 234 było przeciw, a 23 posłów wstrzymało się od głosu. Za zmianami głosowały frakcje koalicji rządowej (SPD, Zielonych i FDP), przeciwne były CDU/CSU oraz AfD.
Od głosu wstrzymali się niezrzeszeni posłowie, w większości należący do Lewicy lub lewicowego Sojuszu Sahry Wagenknecht.
Czytaj więcej: Javier Milei: Wszyscy mamy te same niezbywalne prawa przyznane przez Stwórcę: życie, wolność i własność
Szybsza naturalizacja afrykańskich imigrantów
Nowe prawo umożliwi przeprowadzenie szybszego procesu naturalizycyjnego imigrantów, szczególnie z krajów afrykańskich oraz arabskich. Zgodnie z nowymi zasadami, imigranci przybywający w Niemczech od pięciu lat będą mogli ubiegać się o paszport, jednakże w szczególnych przypadkach integracyjnych, czas ten może zostać skrócony nawet do trzech lat. Chodzi tutaj między innymi o dobre wyniki w szkole lub pracy, a także aktywność obywatelska.
Z kolei dzieci rodziców pochodzących z innych krajów otrzymają obywatelstwo niemieckie od chwili urodzenia, jeśli jedno z rodziców legalnie mieszkało w Niemczech od co najmniej pięciu lat. Tak jak w przypadku obywatelstwa dla imigrantów, wcześniej przepisy umożliwiały początek starań o obywatelstwo po minimum ośmiu latach pobytu.
Jak informuje niemiecka agencja dpa, osoby które przyjmą niemieckie obywatelstwo będą mogły zachować swoje poprzednie obywatelstwo. Takie prawo przysługiwało wcześniej jedynie osobom, które były obywatelami innych krajów Unii Europejskiej.
Źródło: tysol.pl