Niemcy. Kilkanaście elektrowni węglowych trwale wyłączonych tylko w ubiegłym tygodniu

0
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA/Friedemann Vogel

Wyłączone elektrownie miały przestać funkcjonować dużo wcześniej, ale agresja Rosji na Ukrainę i związany z nią kryzys energetyczny przedłużyły ich życie.

Niemcy wyłączają elektrownie węglowe

Podobnie jak Polska, nasz zachodni sąsiad do tej pory istotną część energii generuje z węgla - zarówno kamiennego, jak i brunatnego.

Udział węgla w niemieckim miksie energetycznym spada z każdym kolejnym rokiem. Jeszcze w 2022 roku z samego tylko węgla Niemcy uzyskiwały ok. jednej trzeciej (31,3 proc.) energii elektrycznej - podaje niemiecki urząd statystyczny Destatis. W ubiegłym roku było to już ledwie nieco ponad jedną czwarta (25,6 proc.).

W 2024 roku ten udział prawdopodobnie będzie jeszcze niższy. Na przełomie marca i kwietnia dokonano bowiem planowanego już od jakiegoś czasu wyłączenia kilkunastu elektrowni na węgiel brunatny i kamienny - podaje portal Celan Energy Wire.

Nie są ani potrzebne, ani uzasadnione ekonomicznie - skomentował minister niemieckiej gospodarki  Robert Habeck.

Jak wskazuje Celan Energy Wire, chodzi o 15 elektrowni, które do tej pory były nadal "tymczasowo podłączone do sieci" ze względu na kryzys energetyczny. Były to elektrownie albo świeżo wyłączone z użytku przed rosyjską agresją na Ukrainę, albo takie, które miały przestać działać jeszcze w 2022 

Źródło: interia.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo