Poważne problemy finansowe małych firm. Nowy 2024 rok będzie obfitował w podwyżki cen energii. To tego obawiają się przedsiębiorcy
Jak podaje portal "Salon24" według badań Kaczmarski Group z perspektywy małych przedsiębiorstw pokazuje, że zaniepokojenie związane z prowadzeniem działalności w 2024 roku wykazuje zdecydowana większość przedsiębiorców.
- Badania Kaczmarski Group przedstawiają niepokojące dane na temat 2024 roku dla przedsiębiorców.
- Zaniepokojenie związane z prowadzeniem działalności w 2024 roku wykazuje zdecydowana większość przedsiębiorców.
- Doświadczenia ostatnich lat sprawiły, że część firm decyduje się w podejmować działania zapobiegające skutkom inflacji.
- Zobacz także: Konfederacja złoży projekt ustawy wydłużający urlop macierzyński dla matek wcześniaków. Karina Bosak: "Matki dzieci przedwcześnie urodzonych mierzą się z bardzo poważnym problemem"
Jak podaje portal "Salon24" według badań Kaczmarski Group 2024 rok z perspektywy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw pokazuje, że zaniepokojenie związane z prowadzeniem działalności w 2024 roku deklaruje aż 96 proc. z nich. W ponad 50 proc. przypadków sen z powiek przedsiębiorcom spędzają: wzrost cen energii, surowców, materiałów oraz wzrost kosztów pracy.
Przedsiębiorcy przyznają, że wobec 2024 roku istnieje wiele obaw związanych z kosztami prowadzenia działalności.
Wyższych cen energii, surowców i materiałów boi się 54 proc. przedsiębiorstw, a 52 proc. niepokoi się rosnącymi kosztami pracy. Pierwszy czynnik budzi lęk szczególnie w najmniejszych firmach. Wśród mikrofirm, zatrudniających do 9 pracowników, wysokich wydatków na funkcjonowanie obawia się ponad 57 proc. podmiotów - czytamy na portalu "Salon24".
Jako szczególne obciążenie postrzega je przede wszystkim budownictwo (59 proc.), produkcja oraz usługi (57 proc. w obu przypadkach). Obawa o rosnące koszty pracy jest bardziej wyrównana między branżami, przy czym jednak największe zaniepokojenie odczuwa budownictwo (61 proc.).
Firmy boją się niekorzystnych zmian w prawie
Ponadto 3 na 10 przedstawicieli mniejszych firm boi się wprowadzenia niekorzystnych dla przedsiębiorstw zmian w prawie, a wśród nich są przede wszystkim firmy z sektora usług oraz mikrofirmy. Listę najbardziej powszechnych czynników, z którymi będą się mierzyć małe i średnie przedsiębiorstwa w 2024 r. zamyka wzrost niewypłacalności firm i zatorów płatniczych.
Warto zauważyć, że obawa dotycząca utrudnionego finansowania zewnętrznego, takiego jak kredyty czy leasingi, dotyczy 15 procent firm. Podobny odsetek obawia się nawiązania współpracy z dłużnikiem i utraty płynności finansowej. (...) To rzadziej wymieniane zmartwienia, ale tak samo ważne dla funkcjonowania firmy jak wzrost kosztów. Warto pamiętać, że problemy z dłużnikami i zatory płatnicze są realnym zagrożeniem dla przedsiębiorstwa - przekonuje ekspert Rzetelnej Firmy Katarzyna Starostka.
Doświadczenia ostatnich lat sprawiły, że część firm decyduje się w podejmować działania zapobiegające skutkom inflacji, zatorów płatniczych i innych negatywnych zjawisk finansowych.
Źródło: salon24.pl